Breaking News
Home / Banka Dosya Masrafı Geri Alma - İade / Adım Adım Dosya Masrafı Geri Alma – İade İşlemleri ( 2017 – Güncel)

Adım Adım Dosya Masrafı Geri Alma – İade İşlemleri ( 2017 – Güncel)

2017 – Adım Adım Dosya Masrafı Geri Alma – İade İşlemleri

adim-adim-dosya-masrafi-geri-alma
adim-adim-dosya-masrafı-geri-alma

Adım Adım Dosya Masrafı Geri Alma İşlemleri: Bu yazıda 2017 yılı için en güncel mevzuata göre adım adım dosya masrafı geri alma işlemi için yapmanız gerekenler banka personelleri tarafından acıkça anlatılmaktadır. Yazının dikkatli okunarak, anlaşılmayan kısımlar için en alttaki yorum bölümüne sorulan sorulara verilen cevaplar ile tüketicilerimiz en iyi şekilde bilgilendirilmeye çalışılacaktır. Dosya masrafını geri almak isteyen tüketiciler için bu yazı, konunun uzmanları tarafından yazılıp, hazırlanmıştır. Yazıda nereye nasıl gidileceği hangi işlemler yapılması gerektiği açıkça uzman banka personelleri tarafından anlatılmıştır.Dosya Masrafı Binde Beş Kesintisi ( Binde 5) Nedir ?

Dosya Masrafı Binde Beş Kesintisine açıklık getirmek gerekirse, 3 Ekim 2014 tarihinden sonra kullanılan ihtiyaç, taşıt ve konut kredileri için malesef ki Yargıtay çekilen tutar üzerinden binde beş oranında ( Binde 5 ) dosya masrafı kesintisini yasal olarak kabul etmiştir. Bu nedenle kredi çekmiş olduğunuz tarih, dosya masrafınızın ne kadarlık kısmını geri iade alabileceğiniz bakımından çok büyük önem arz etmektedir3 Ekim 2014 tarihinden önce kredi kullanmış iseniz dosya masrafı kesintilerinin hepsini, bu tarihten sonra kredi kullanmış iseniz binde beş’den fazla alınan dosya masrafı kesintilerini talep etme hakkınız bulunmaktadır.Örneğin 3 Ekim 2014 tarihinden sonra 100.00 tl kredi kullandınız ise (konut, taşıt vb. ) 500 tl’ye kadar dosya masrafı kesintisi yasal olup, geri iadesi yapılmamaktadır, 500 tl’den fazla kesinti yapılmış ise, 500 tl’den fazla kesilen kısmın iadesi yapılmaktadır.

Formül: 100.000*0,005=500tl etmektedir.

Bankanın Yasal Dosya Masrafı Kesintisi Hakkı = Bankadan Çekilen Tutar * Binde 5

Adım Adım Dosya Masrafı Geri Alma İşlemi İçin Yapılması Gerekenler

Adım Adım Dosya Masrafı Geri Alma İşlemi: İnternette maalesef  dosya masrafı iadesi ile ilgili birçok karmaşık, yanlış  ve eski yazılmış yazılar bulunmaktadır. Bu nedenle dosya masrafı iadesi için sitemize sürekli takip etmeniz sizi en doğru ve güncel bilgilere ulaşmada yardımcı olacaktır.

not: Dosya masrafı iadesi için Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’nin karar verme süresi 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. İadesini istediğiniz dosya masrafı kesintisi miktarı biraz da fazla ise banka bu durumu doğrudan mahkeme kanalına götürmektedir. Bu nedenle dosya masrafınızın iade süreci biraz gecikse dahi dosya masrafı iadesi tüketicilerimiz lehine karar verileceği için  yılmamanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Adım Adım Dosya Masrafı Geri Alma – İade İşlemleri

Dosya Masrafı Kesintileri Nelerdir ?

1.ADIM: Öncelikle kredi kullandığınız zaman size verilen makbuz, dekont, ödeme belgeleri vb. tüm belgelerinizi toparlayın. Online internet bankacılığı kullanarak da yapılan işlemlerinizi bilgisayarınıza indirerek bunları dekont amaçlı kullanabilirsiniz. Bu belgeler içinde adı “ Dosya Masrafı, kredi dosya masrafı, kredi tahsis ücreti, kredi kullandırım ücreti, kredi dosya ücreti vb.” geçen kesintiler olup olmadığını kontrol ediniz. Varsa bu kesintiler dosya masrafı kesintilerdir ve bu ücretleri bankadan geri alabilirsiniz. Aşağıda 2014 yılından itibaren BDDK tarafından kaldırılan dosya masrafı ücreti adı altında alınan tüm kesinti listesi sunulmuştur. 2017 yılı içinde bu liste güncelliğini korumaktadır. Sizde de aşağıdaki adlar altında yapıla herhangi bir kesinti için dosya masrafı iadesi talabinde bulunup paranızı geri alabilirsiniz. Bu kesintilerin ne olduğunu ise ayrıntılı olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK )’nin sitesinden öğrenebilirsiniz.  BDDK tarafından kaldırılan ücretleri ayrıntılı öğrenmek için burayı tıklayınız.

bddk tarafından kaldırılan dosya masrafı ücreti adı altında alınan tüm kesinti listesi
bddk tarafından kaldırılan dosya masrafı ücreti adı altında alınan tüm kesinti listesiDosya Masrafı İadesi İçin Gereken Evraklar 

2.ADIM: Eğer elinizde hiçbir belge yoksa kredi çektiğiniz bankanın herhangi bir şubesine giderek kullanmış olduğunuz kredi için döküm isteyiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ” genellikle kredi kullandığınız şubeye gitmeniz gerektiği söylenebilir. “ Ama bu kesinlikle yanlıştır. Demek istediğimiz şu ki, İstanbul’daki bir şubeden önceden çekmiş olduğunuz krediyi ile ilgili evrakları Ankara’daki aynı bankanın bir başka şubesinden alabilirsiniz. Şubeye gittiğiniz zaman çekmiş olduğunuz kredi için kredi sözleşmesi dökümünü isteyiniz. Döküm ücretsiz olarak verilmektedir. Sizden ücret talep edebilirler ama şunu unutmayın bankoda görevli çalışan personel isterseler ücretsiz olarak da çıkarabilmektedir.  Bu nedenle kesinlikle kredi dökümünüz için ücret ödemeyiniz.Dosya Masrafı İadesi İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır ?

3. ADIM: Kredi sözleşmesi dökümünde yazan dosya masrafı adı altında geçen kesintileri inceleyin. Dökümü aldıktan sonra bankaya herhangi bir talepte bulunmanıza gerek yoktur. Zaten siz dosya masrafınızı iade için bankadan talep etmeniz durumunda olumsuz cevap alacağınız bir gerçektir. Siz doğrudan dosya masrafı kesinti miktarınız doğrultusunda aşağıda gösterilmiş olan 2017 Yılı Tüketici Hakem Heyeti Parasal Sınırları içerindeki miktara bağlı olarak ilgili kuruma başvurunuz.

Elinizdeki dekont, makbuz, döküm, kredi sözleşmesi vb. belgelerle tüketici sorunları hakem heyetine başvuru yapmalısınız. Tüketici hakem heyetleri ilçeler de Kaymakamlık içerisinde, illerde ise Valilik ya da Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl müdürlükleri çatısı altında faaliyet göstermektedir. Ayrıca hemen belirtelim Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuru için hiçbir ücret talep edilmemektedir. Yani Kredi Masrafını Geri Almak için tüketici sorunları hakem heyetine başvuru yaparken hiçbir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

Tüketici  Hakem Heyetine vermeniz gereken Dosya Masrafı Geri Alma Dilekçe örneğini buraya tıklayarak inceleyebilir ve indirebilirsiniz.

2017 Yılı Tüketici Hakem Heyeti Parasal Sınırları:

2017 Yılı Tüketici Hakem Heyeti Parasal Sınırları aşağıdaki gibi belirlenmiştir. Bankadan talep edeceğiniz ücret hangi aralıkta ise aşağıda verilen sınırlar çerçevesinde nereye başvuru yapmanız gerektiği anlatılmaktadır. Detaylı bilgi alınmak istenirse Gümrük ve Ticaret Bakanlığının İlgili Tebliğine Burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

MADDE 3 – (1) Tüketici hakem heyetlerinin, uyuşmazlıklara bakmakla görevli olmalarına ilişkin
parasal sınırlar;
a) İlçe tüketici hakem heyetlerine başvuru için üst parasal sınır, 2.320 Türk Lirası,
b) Büyükşehir statüsünde olan illerdeki il tüketici hakem heyetlerine başvuru için parasal sınır, 2.320
Türk Lirası ile 3.480 Türk Lirası arası,
c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerindeki il tüketici hakem heyetlerine başvuru için
üst parasal sınır, 3.480 Türk Lirası,
ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde, il tüketici hakem heyetlerine başvuru için
parasal sınır, 2.320 Türk Lirası ile 3.480 Türk Lirası arası,
olarak tespit edilmiştir

Dosya Masrafı Geri Almak ve Tüketici Mahkemesi

not: Tüketici Mahkemesine başvuru yapmanız için ücret yatırmanız gerekirken, Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru ücretsiz olarak yapılmaktadır. Mahkeme kanalıyla dosya masrafı iade için başvuruda bulunacaksanız dava masraflarını (dava açma ücreti ) ödemek zorundasınız. Bu ücret açacağınız dava ile değişen bir miktar olup 150 TL-200 TL arasında değişmektedir. Ayrıca şunu belirtmek gerekir ki Tüketici Mahkemesine dosya masrafı idesi için başvuruda bulunacağınız zaman avukat tutma zorunluluğunuz kesinlikle yoktur.  Sadece dava açma ücreti ödeyerek mahkemeye kredi dosya masrafı iadeniz için başvuruda bulunabilirsiniz.

Dosya Masrafı Sonucu Öğrenme

Aşağıda adım adım dosya masrafı geri alma işleminin e-devlet üzerinden sonuçlanmış bir örneği bulunmaktadır. 

1.ADIM Dosya masrafı geri alma işleminizin takibi için aşağıdaki resme tıklayınız  ya da https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresine gidiniz. Ardından T.C. Kimlik Numaranız ve e-Devlet Şifrenizi yazarak ” Sisteme Giriş Yap ” ı tıklayınız.

adım-adım-dosya-masrafı-geri-alma-e-devlet-sisteme-giriş-için-tıklayınız1
adım-adım-dosya-masrafı-geri-alma-e-devlet-sisteme-giriş-için-tıklayınız

2.ADIM Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Ekranda sol üst köşede gelen arama kutucuğuna ” tüketici şikayeti sorgulama ”  yazınız. otomatik olarak gelen listeden ” Online Tüketici Şikayeti Sorgulama – Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ”  listesi çıkacaktır. ” Online Tüketici Şikayeti Sorgulama – Gümrük ve Ticaret Bakanlığı “i tıklayınız.

adım adım dosya masrafı geri alma tüketici şikayeti sorgulama
adım adım dosya masrafı geri alma tüketici şikayeti sorgulama

3.ADIM Karşımıza Tüketici Şikayet Sorgulama Ekranı çıkacaktır.

Başlangıç Tarihi: buraya kredi çekmeden önceki herhangi bir tarihi giriniz. 

Bitiş Tarihi: Bu kısman günlerden ne ise bu günün tarihini giriniz.

Ardından ” Sorgula ” yı tıklayınız.

adım adım dosya masrafı geri alma tüketici şikayeti sorgu ekranı
adım adım dosya masrafı geri alma tüketici şikayeti sorgu ekranı

4.ADIM Açılan ekranda Tüketici Şikayeti Listesi ekranı çıkacaktır. Dosya masrafı geri alma başvurunuz sizin lehinize sonuçlanmış ise ( dosya masrafı iadesi talebiniz sonuçlanmış ) Aşağıdaki resimde de gösterildiği üzere “Durum” Kısmında ” KARAR BAĞLANDI ” yazacaktır. Çok yüksek ihtimal ile lehinize karar sonuçlanacaktır. Karar durumundan itibaren tüketici hakem heyeti bankaya kararı tebliğ edecektir. Bankanın size en geç 15 iş günü içerisinde ödemenizi yapması için tebligat yollayacaktır.

tüketici hakem heyeti sonucu dosya masrafı iadesi kararı
tüketici hakem heyeti sonucu dosya masrafı iadesi kararı

 Adım Adım dosya masrafı geri alma ve iade Takibi

Dosya masrafınızı Adım Adım dosya masrafı geri alma ve iade Takibi için Tüketici hakem heyetine yapmış olduğunuz başvuru sonucunu e-devlet sitesi üzerinden tüketici şikayet sistemi hizmetiyle öğrenebilirsiniz. Aşağıda adım adım dosya masrafı geri alma işlemi sonucunu videolu olarak e-devlet sitesi üzerinden nasıl öğrenilebilir ? gösterilmektedir.

Dosya masrafı iadesi için gerek tüketici hakem heyetine gerekse tüketici mahkemesine başvuruda bulunmuş olun dosya masrafı iadenizi e-devlet üzerinden dosya masrafı sorgulama hizmeti yardımıyla takip edebilirsiniz.

About admin

Check Also

Dosya Masrafı Geri Alma – Dosya Masrafı iadesi (2017 – Güncel )

 Dosya Masrafı Geri Alma (2017 – Güncel ) Banka dosya masrafı geri alma için bilinmesi gerekenler ve dosya …

153 comments

 1. Kendimi öyle kutsanmış ve yerine getirmiş hissediyorum. Her şey gerçek gibi görünmediği için çevrimiçi duyduğum bu boş ATM kartını satın almakta isteksiz davrandım, ancak arkadaşımın iş yerimdeki kartuşu garanti atmosferi kartından aldığımda şok oldum ikimizde de teyit ettiğimiz boş kart Gerçekten çalışıyor .. Gerçekten de, kart gecikmeden çalıştı, ben de denedim. O zamandan beri paranın hesabımda olduğu karttan günde 10,000 dolara çekiliyor oldum. Sonunda bu kartın hayatımı maddi olarak yakalanmadan değiştiğini gerçekten de denedim, gerçekten onun işe yaradığı ve beni zenginleştirdiği için mutluyum! Bir kredi almak yerine şu an boş bir ATM kartı almanızı öneririm! Onlarla şimdi iletişime geçin! E-posta: rickatmcardoffer1@gmail.com VEYA via_ +1’de WhatAspp) 2533923198

 2. ticarı kredılerıcın gecerlımı. bırde benım banka hesaplarımda bloke var..farklı bır hesaba yatırma sansı varmı

 3. Herkesin bankalardan bir kredi almaya uygun olmadığını bildiğiniz için borçlarınızı kurtarmanıza yardımcı olmak için buradayız ve şimdi bir kredi almak için aradığınız nihai çözüme sahipsiniz. Wellsfargo bankasıyla çalışıyorum ve finansal kurumum en iyi ve dünya sıralamasında. Dolayısıyla, iyi teminatlı% 3 faiz oranlı krediyi nereden alacağınızı düşünüyorsanız, lütfen şu anda hızlı bir kredi başvurusunda bulunmamızı rica ederim. bizim kredi 5000 – 50 milyon dolardan. ve biz istediğiniz herhangi bir para birimi cinsinden öderiz. bugün bize e-posta gönder: arikanmoneyorg@gmail.com veya (arikanmoneyorg@gmail.com
  )
  Allah, Türkiye federasyonunu korusun
  Tanrı seni korusun
  Tanrı beni korusun
  Mehmet Arıkan

 4. Merhaba … benim adım Anita Smoak ve bugün çok mutluyum çünkü bu iyi kadından bir kredi aldım, bu yüzden bu mesajı tüm dünyadaki kredi arayanlara paylaşıyorum. kredi ihtiyacınız varsa ve banka ve özel şirket tarafından ayarlanmışsa ve daha sonra artık endişelenmeyen ve iyi girişimci bir kadının bulunduğu bu meşru şirketle iletişim kurduğunuzda, şimdi creditkredi@hotmail.com veya whats-app on + 1 (716) 592 6230

 5. 05.6.2017 de araba almak için 40 tl kredi başvurusu yaptım onaylandı para hesaba geçti ama hiç dokunmadım 8 gün sonra iade için gittim erken kapatma adında kapandı verilen dekont da 200 tl dosya masrafı bulunuyor bunu geri alabilirsiniz dendi aynen baş vurdum dün aradılar feragat etmelisiniz dendi ne yapmalıyım

 6. Merhaba herkes gerçek bir kredi almak için ilgileniyor musunuz? Tıbbi kredi, öğrenci kredisi, borç kredisi ve iş Evet email Bayan craige bugün e-posta yoluyla: craigeandersonloans@gmail.com

 7. 2014 de 100 bin tl konut kredisi çektim dosya masrafını alma hakkım varmı varsa ne yapmam gerekiyor ve şartlar nedir teşekkürler

 8. Merhaba 2014 de 100 bin tl konut kredisi çektim dosya masrafını alma hakkım varmı varsa ne yapmam gerekiyor ve şartlar nedir teşekkürler

 9. Zor durumda mısın?
  Ve finansal yardıma mı ihtiyacınız var?
  Boş bir ATM kartı için başvurun.
  Şu adresten e-posta: “<aihajimuhammadpowerfulspell@gmail.com}

 10. Merbaba 2013 yılında eminevime ev almak için kaydolmuştum 8000 gibi dosya masrafı verdim. Eminevim tarafından tarafıma herhangi bir makbuzda verilmedi. Banka aracılığıyla dosya masrafını vermediğimden makbuzda alamıyorum. Dosya masrafını geri alma şansım var mıdır.

  • Yoktur. Elinizde hiçbir kanıt ispat bulunmamadığından ne ile başvuracaksınız. size verilmiş olan bir sözleşme örneği var ise onu kontrol edin belki orada yazıyordur. veya o sözleşmede ödeme planı var ise benzer kişilerden alınan katılım ücretlerini örnek gösterebilirsiniz.

 11. Merhaba, dosya masrafı için başvuru yaptık. Sonuç banka bu parayı bizim basvurumuzan 15 gün sonra ödendi. Diye kağıt geldi hakem heyetinden biz öyle bir para almadık. Ne demek oluyor bu simdi

 12. Merhaba bende Dosya masrafını geri almak için denizbankın bir şubesinden çektiğim krediye ait dosya masrafını gösterir belge istedim. Kredi çekerken bana bankaya 2800 tl yatırmam gerektiğini bunun dosya masrafı olduğu söylendi ve benden daha krediyi vermeden 2800 tl masraf kestiler ve krediyi öyle verdiler.. Ama belgeyi istediğim şube bana 1800 tl lik masraf gösterir bir belge verdi. Bu konuda ne yapmam gerekir. Cevap verirseniz sevinirim.

 13. ARAŞTIR-GELİŞTİR

  Ek hesap limit tahsis ücretine itiraz edebiliyor muyuz? çok merak ediyorum. işverenlerden kesilen limit tahsis ücretine itiraz edilebilir mi?

 14. Şimdi bana karar geldi 15 günlük sürede geçti ne yapmam lazım bu durumda bankadan ses seda Yok hangi yolu izlemem gerekir dosya kazanıldı

 15. Verdiğiniz bilgiler çok yararlı teşekkürler.

 16. 2005 2015 arası bankalardan çekilmiş kredilerin dosya masraflarını aynı gün içinde iade ediyorum kredi kullanan arkadaşların bilgisine.
  unuttuğunuz paralarınızı 1 iş gününde hemen geri alın
  iletişim :0533 237 43 00

 17. Yapilandirma yapanlar icinde gecerlimi peki ve ayrica yapilandirma dokum kagidi evrak yerine gecermi

 18. Merhabalar biz 2.5 yıldır bekledik mahkemeyi gecen mahkemenın son durusmasıyla ilgili kagıt geldi nısanın 20 sinde sonuclanıcak sonuclanınca illa kredi cektigimiz subedenmi alıcaz yoksa başka subedende alabiliyormuyuz bide 15 gün içerisinde paramı ödemezlerse yine hukuki yola basvurunca beklermiyim cok Teşekkürler şimdiden

 19. Ben 2014 Aralık ayında 15000₺ 0 faizli diye çekmiştim tâbi o zaman faizi dosya masrafına yansıtmışlar. 1000 tl den fazla dosya masrafi çıkıyordu. O kağıdı kaybettim. İadesi icin bankadan e postama ekstre istedim. Ama dosya masrafı diye bir tabir yoktu. 1012₺ katkı payı diye gözüküyor. Şimdi ben bunu geri alabilir miyim yoksa banka kelime oyunu mu oynuyor.

 20. 2014 tarıhınden itibaren 285 bin kredi çektim ne kadar alabilirim

  • 2005 2015 arası bankalardan çekilmiş kredilerin dosya masraflarını aynı gün içinde iade ediyorum kredi kullanan arkadaşların bilgisine.
   unuttuğunuz paralarınızı 1 iş gününde hemen geri alın
   iletişim :0533 237 43 00

 21. merhaba 2013 yılı haziran ayinda 120 bin tl ev kredisi cektik. 2016 tarihinde banka görevlisi hakem heyetine başvurmadan biz size dosya masrafını iade edelim dedi. Ayrica para ödenmesi yapılmadan hakem heyetine gitmeyeceğimize dair imza aldılar
  120 bin tl için 150 tl. 10 bin tl lik ihtiyaç kredisi icin 50 tl ödeme yaptilar. Şu anda hakkımızı geri alabilir miyiz?

 22. Merhaba,
  Ben mayıs 2016 da tüketici mahkemesine dava açtım,duruşma günü verildi,duruşmada bizzat bulunmam gerekiyormu yoksa ben bulunmasam da karara bağlanıyormu?

 23. Başvurmak için tüketicini hakem heyetine kredinin ödenip bitmiş olması şartmı

 24. Merhaba babam 15 ay once vefat etti vefat etmeden once dosya masraflari icin muracaat etti ziraat bankasindan maasini aliyordu vefat ettikten sonra banka bana ve kardeslerimi babamin kredi borcundan dolayi icraya verdi bizimde odeyecek gucumuz olmadigindan mahkemeye basvurduk olaylar bu sekilde gelismisken ben babamin dosya masraflarini alabilirmiyim

 25. mrb ben bankadan ihtiyaç kredisi kullandım fakat odeyemedim borç avukat yolu ile maaşa icra şeklinde ödedim bitti.fakat bana ikinci bir dosya geldi yine borcum olduğuna dair bu ikinci dosya dosya masrafı ve faiz borcu imiş benim şuan buna itiraz hakkım var ı var ise nasıl bir yol izlemeliyim yada hukuk bürosu ile görüşüp cüzi bir miktar talebinde bulunsam kabul ederler mi ?

 26. Merhaba,
  Bende daha yeni ve ilk defa konut kredisi kullandım. Bir sürü şeyin kesintisi var ama hangilerini iade alabilirim bilmiyorum. 105.000,00 tl kullandım. bunlardan kesilenler şöyledir, yardımcı olursanız sevinirim.
  ziraat sigorta: 138,55
  kredi kullandırım hayat sigortası: 72,91
  kredi tahsis ücreti: 525,00 tl
  ekspertiz: 675,71tl
  ipotek tesis ücreti: 118,00 tl
  ziraat sigorta : 149,00 tl

 27. Sukru yuksekdağ

  Hakem heyetinin onayladığı karar 1150iken iş bankası krediniz ticari dedi ve bana 150 tl ödedi ne yapmalıyım

 28. Teşekkür ederim emek için..

 29. Öncelikle kolay gelsin bankadan ihtiyaç kredisi kullandım fakat avukatlık oldum ama borcumu tamamen ödedim.aceba kredi kullanırken kesilen dosya masrafını alabilirmiyim

 30. merhaba 2008 yılında 15000 tl tutarında aldıgım araca kredı cekmıstım kredı gecıkmeye ugradı bı sure sonrada tamamını odedım kaqadım kredıyı masrafta 500 tl gıbı bır rakamdı hatırladıgım kadarıyla bunu gerı alabılırmıyım banka fınansbank daha once dokum almak ıcın gıtmıstım bende 50 tl gıbı bır ucret ıstedıler bende almadan cıktım gıttım

  merak ettıgım sorular ne kadar surede sonuclanır dava acsam ve bı masraf odemem gerekır mı dava acmak ıcın tskler

 31. öncelikle bizleri aydınlattığınız için tşkrler 8 yıl once garanti bankasından kullandığım kredinin dekontları elımde yok int bankacılığından 2 yıl geriye dönük hesap hareketlerini çıkarabiliyorum bankaya gittiğimde benden 80 tl ücret talep ettiler bu durumda ne yapabilirim ayrıca kredi karti aidatı ve hesap işletim bedellerini geri alabiliyormuyuz

  • Merhabalar Sayın Mehmet Bey,

   İlk sorunuza gelirsek;

   8 yıl önce çekmiş olduğunuzdan dosya masrafı kesintilerinin hepsini talep edip çok yüksek bir ihtimal ile geri alabilirsiniz.

   Dekont için sizden para talep edemezler BDDK bu konuda yönetmelik çıkardı.

   yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

   http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Duyurular/Basin_Aciklamalari/13403finansal_tuketicilerden_faiz_disinda_alinacak_ucret_komisyon_ve_masraflara_iliskin_usul_ve_esaslar_hakkinda_yonetmelik_taslagina_iliskin_basin_aciklamasi.pdf

   Kesinlikle dekont için ücret vermeyin. verirseniz de bunların karşılığında dekont isteyin, bu dekontlar ile de Tüketici hakem heyetine başvuruda bulunma hakkınız bulunmaktadır.

   İkinci sorunuz için; kredi kartı aidatı için BDDK bir yönetmelik çıkararak 2 Ekim 2014 tarihinden önce ise kredi kartı aidatı kesintisi bunun için başvuruda bulunabilirsiniz, ancak 2 ekim 2014 tarihinden sonra bankalar aidatsız kredi kartı çıkardıkları için siz o kredi kartına geçmemiş iseniz malesefki kesilen aidatı kabul etmiş bulunmaktasınız.
   Hesap işletim ücreti için ise;

   Hesap işletim ücreti, finansal tüketicinin hesap sayısına bağlı
   olmaksızın müşteri bazında ilgili kuruluşun belirlediği dönemlerde tahakkuk ve tahsil
   edilebilir. Hesabın yıl içerisinde kapatılması hâlinde, hesabın açık olduğu döneme
   tekabül eden ücret alınabilir. Hesap açma ve kapama işlemleri ile hesap cüzdanı
   yazdırma işlemlerinden herhangi bir ücret alınamaz.
   (2) Kesintisiz olarak, en az yüzseksen gün süreyle hiçbir hesabı hareket görmeyen
   finansal tüketicilerden bu süre zarfında hesap işletim ücreti alınamaz. Tahsil edilemeyen
   hesap işletim ücreti, tahakkuk tarihinden itibaren en fazla son oniki aylık dönem için
   sonradan tahsil edilmek üzere bekletilebilir. Bu dönem zarfında hesap işletim
   ücretlerinin tahsili için icra takibi yapılamaz, anılan oniki aylık dönem sonunda hesap
   işletim ücretlerinin tahsil edilememesi hâlinde ise bu ücretler iptal edilir. Finansal
   tüketici, hesap işletim ücretinin tahsili amacıyla kredilendirilemez.

   Sormak istediğiniz ya da anlaşılmayan bir şey kalmış ise sorularınıza cevap vermeye çalışmaktan mutluluk duyarız. Teşekkür ederiz İyi günler dileriz.

 32. Garanti bankasindan bi kredi kullandim zamanında, dosya masrafi 60 lira kadar, evraklar bende yok su an, bankadan bu evraklari istediğimde 100 talep ettiler, parayi vermeyince o evrqklari da vermiyolar ne yapmam gerek?

  • Merhabalar,

   Kredi kullanma tarihiniz 2007 den sonra ise dosya masrafınız alabilirsiniz.

   Öncelikle şunu söyleyelimki BDDK Evraklar için dekont parası ücretini aldırdı.

   ayrıntı için aşağıdaki linki okuyunuz.

   http://www.bilgisayarteknolojisi.net/adim-adim-dosya-masrafi-geri-alma/

   Kısacası, sizden kesinlikle dekont parası alamazlar.
   Bunun yanında internet bankacılığı kullanıyorsanız alacağınız bir ekran görüntüsü dahi tüketici hakem heyetine başvuru için yetecektir.

   Sormak istediğiniz ya da anlaşılmayan bir şey kalmış ise sorularınıza cevap vermeye çalışmaktan mutluluk duyarız. Teşekkür ederiz İyi günler dileriz.

 33. Elimdeki bir evrakta kredi kullandırım ücreti 2100 TL yazıyor 1190 liradan fazlası için geri alamama riskin varmış dogrumu acaba?

  • Merhabalar Sayın Taner Bey,

   Dediğiniz Kredi kullandırım ücreti de dosya masrafı olarak kabul edilmektedir.
   1190 tl gibi kesin bir rakam yoktur.
   sizden dosya masrafı kesinti için kredi kullandığınız tarihi söylerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.
   3 Ekim 2014’den sonra mı kullandınız. Eğer öyle ise binde 5 kesebilir. Ama daha erken bir tarih ise hepsini alacaksınızdır.

   Kredi kullandığınız tarihi ve miktarı belirtebilirseniz daha çok yardımcı olmak isteriz teşekkür ederiz.

 34. Aydınlatıcı bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Mart 2007 yılında kullanmış olduğum kredinin dosya masrafını almam konusunda zamanaşımı Mart 2017’demi doluyor yoksa 2017 yılına girilmesiyle birlikte süre doldu mu? Konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

  • Merhabalar Sayın Abdullah Bey,

   Öncelikle teşekkür ederek bizi motive ettiğiniz için biz teşekkür ederiz.
   Sorunuza gelirsek, evet mart 2017’de malesef ki dosya masrafınız zaman aşımına uğrayacak ve bankaya kalacak, 2007 tarihli olduğu için tüketici hakem heyeti dosya masrafınızın hepsinin iadesine karar verecektir. lütfen acele edin. biran önce tüketici hakem heyetinize dilekçenizi veriniz.

   teşekkür ederiz iyi günler dileriz.

 35. Selamlar traktör için kullanılan kredinin masrafları geri alınabiliyormu acaba şimdiden teşekkürler.

  • Merhablar Sayın Mahmut Bey,

   3500 tl için basit bir hesapla 3500*0,005=17,5 tl gibi cüzi bir miktar ( binde 5 ) kesme hakları vardır. Fazlasını kesmişler ise hemen itirazda bulunuz. Kesinlikle alabilirsiniz.

   teşekkür ederiz.

 36. Ben iki ayönce traktör için kredi kullandım yaklaşık 3500 tl civarı dosya masrafı ödedim bu masrafları geri alabilirmiyim.

 37. Kolay gelsin.2015 yılında ev kredisi çektim.950 tl dosya masrafı aldılar.bende belgelerle hkem heyetine başvurdum.dünde hakem heyetinden onay çıktı tarafıma belge gönderdiler.paramı geri alabileceğime dair.yalnız bugün banka aradı.kesilen dosya masrafının yasal olduğunu,bankaya gidip feragat belgesi imzalamam gerektiğini,imzalamazsam karşı dava açacaklarını söylediler.şuan ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhabalar Sayın Ömür Bey,

   Kesinlikle böyle bir belge imzalamayınız.
   Sizi korkutmak için söylemişler, banka şubesine gidiniz 15 gün içerinde hesabınıza dosya masrafını kesintiniz için kesilen tutarın hesabınıza yatırılmasını talep ediniz.

   acaba kredi çektiğiniz tutar ne kadar ve sizden ne amaçla geri talep ettiler biraz daha açıklayabilir misiniz?

 38. Merhabalar ben 06/01/2015 tarihinde ziraat bankasından 75.000,00 TL konut kredisi çektim.Kredi sözleşmesinin ön sayfasına el yazımla “iş bu sözleşmeyi 06/01/2015 tarihinde teslim aldım.Okudum inceledim anlamadığım konularda Ş…….. H……. dan bilgi aldım.Mutabık kaldım.Sözleşmeyi imzalamak istiyorum.” ve krediye ilişkin bilgi formuna da “Masraflarıma ilişkin bilgi ve belgeleri aldım.Talep ettiğim kredi için hayat,konut ve dask sigortasının yapılmasını ve vadesinde yenilenmesini talep ediyorum” yazdırıldı.Aşağıda belirttiğim kalemlerden hesabımdan kesinti yapıldı.
  Hayat sigortası: 43,52
  Konut:87,80
  Kredi tahsis: 375
  Ekspertiz: 539,80
  İpotek tesis: 118
  Toplam kesinti : 1.164.12 TL
  Sözleşmeye ve kredi bilgi formuna el yazımla yazdığım yazılardan dolayı red cevabı alırım diye Tüketici Hakem Heyetine başvurmadım.Sorum şu geriye dönük kredi tahsis ve ipotek ücretini geri alabilir miyim ve zorunlu olmayan hayat ve konut sigortaların kesilmemesini talep edebilir miyim?

  • Merhabalar Sayın Ebrar,

   Her ne kadar kendi el yazınızla yazmış olsanız dahi yargı kaarıyla kaldırılan ücretleri iade alabilirsiniz, ancak 2017 yılı itibari ile standar bir konut kredisi kullandırıken bir vatandaşa;
   1) hayat sigortası ( kredi süresi boyunca)
   2)kredi tahsis ücreti (dosya masrafı olup yargı kararıyla binde 5’e kadar kesinti yapılabilmektedir.)
   3)ekspertiz (Banka kendi eksperi ise iade alabilirsiniz ancak %95 ihtimal ile özel bir ekspere yaptırılmış olduğu için geri alınamayacaktır.)
   75.000*0,003=375 tl olduğu için geçerli miktarda kesinti yapılmıştır. doğrudur.
   4) İpotek Tesis:banka eve ipotek koyduğu için bu da kesilecektir.
   5) dask ve yangın sigortası bunlarda sıfır konutlarda zorunludur.

   yukarıdakiler dışında yapılan bir kesinti var ise geri iade hakkınız bulunmaktadır.

   teşekkür ederiz iyi çalışmalar dileriz

 39. Parayı geri almak için ne yapmam gerekiyo bana yardımci olabılırmisiniz

 40. Orijinal banka defteri ise yarar mı illa dekont olması şart mı?

 41. Merhaba 8. ayda halkbankasinda
  40.000 tl konut kredisi çektim.
  Ekspertiz: 508 tl
  Tahsis ücreti :200 tl
  İpotek :148 tl
  Sigorta prim tahsilat : 235 tl
  Poliçe 1. : 159 tl
  Police 2. :87 tl
  Bunlar kesinti oldu. Sizden ricam bunlardan hangilerini nasil ve ne sekilde geri iade talebinde bulubabilirim. Ayrıca KDV indiriminden faydalanabilirmiyim.

  • Merhabalar Sayın Erkan Bey,

   Sıra ile sorularınız cevabı;

   Ekspertiz ücreti: şu an için malesef geri alınamamaktadır. Bankalar Özel eksper şirketlerine yıktıkları için bu işi eksper geri ödemesi yapılamamaktadır. %1 ihtimal ile banka kendi eksperini göndermiş ise bunun geri alabilirsiniz ama dediğim gibi özel bir eksper gönderilmiş ise bunun iadesi mümkün değildir.

   Tahsis ücreti için ise 40.000 tl için binde 5 oranında kredi tahsis ücreti şu an içi yasaldır. 40.000*5/1000=200 tl ettiği için 200tl ye kadar kredi tahsis ücreti bankanın malesefki şu an ki yasal mevzuatta hakkıdır. eğer ki 201 tl dahi alsaydı 1 tl için dosya masrafı iadesi hakkınız bulunacaktı. Ancak bankanız yasal hakkı olan binde 5 kesinti hakkını sonunua kadar kullanmış gözükmektedir.

   İpotek ücreti bankadan konut kredi çekerken banka ipotek ücreti kesme hakkına malesef ki sahiptir.

   Sigorta prim tahsilat : Ayrıca hangi bankadan kredi çekilirse çekilsin hayat sigortasını tüm bankalar yapmaktadır. Burdan geri para iade hakkınız yoktur.

   Poliçe 1 ve Poliçe 2 olarak kesilen kesintiler acaba DASK (Zorunlu deprem sigortası) ve Yangın Sigortası ise malesef ki yeni konut alırken bunları yaptırmanız gerekmektedir. Zaten eğer aldınız konut 0 (sıfır) bir konut ise DASK olmadan elektrik ve su aboneliğiniz daha yapılamamaktadır.

   yukarıda verilen kesintiler şuan için geçerli kesintiler olarak gözükmektedir Erkan Bey, ama poliçelerinizi yine de bir kontrol ediniz.

   Teşekkür ederiz. İyi günler dileriz.

 42. istanbul danismanlik merkezi varmis dosya gonderiyor 59tl oduyormussun 20 is gununde parayi aliyormussun bunlara itibar edelimmi etmeyelimmi olabilirmi

  • Merhabalar,

   Bu kurumlara itibar etmeyiniz. Kendiniz bağlı olduğunuz tüketici hakem heyetine başvuruda bulununuz. Bu danışmanlık şirketleri da aslında sizin adınıza Tüketici hakem heyetlerine ya da tüketici mahkemelerine başvuruda bulunup sizden komisyon almaktadır.

   Lütfen kesinlikle SMS, Mail, Telefon yoluyla size ulaşan kişilere itibar etmeyiniz. Takıldığınız konularda bize sorabilirsiniz.

   Teşekkür ederiz.

 43. Selam benim gecmis yillardan beri sahside olsa sirket hesabimda olsa hep kredilerle gecti ve dekontlarimi bulma sansim zor bu konuda baska ne yapilabilir

  • Merhabalar Sayın Ali Bey,

   Kredi çekmiş olduğunuz bankanın herhengi bir şubesine giderek ücretsiz döküm talebinde bulununuz. (İsterlerse ücretsiz verebilirler, bu nedenle ısrar ediniz ve para vermeyiniz.)

   İnternet bankacılığın hesap hareketlerini kontrol edebilirseniz oradan alacağınız bir ekran görüntüsü dahi Tüketici hakam heyetine gidebilmeniz için yeterli bir evrak olabilecektir.

   Teşekkür ederiz. İyi günler dileriz.

 44. devam eden krediler icin her yil yenidrn aliyor banka buna itiraz edebilirmiyim nasil

  • Merhabalar Sayın Nalan Hanım,

   dosya masrafı iadesi talebi için kredinizin bitmiş olması şartı yoktur, yani devam eden kredi borcunuz için dahi dosya masrafı iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Dosya masrafı kesintisi sadece kredi çekilirken 1 defaya mahsus alınmaktadır. her yıl alınan kesinti kredi kartı aidatı kesintisidir.

   teşekkür ederiz. İyi günler dileriz

 45. kredi tahsis ücreti heryil neden alinir.keredi devam ettugi surece alabilirlermi bankalar heryil yeniden.

 46. Sinem Hanım merhaba,

  Geçen ay 2000 TL ihtiyaç kredisi çektik, 200TL civarı dosya masrafı oluştu.
  Yukarıdaki hesaba göre binde 5 oranı 10TL ediyor, yani geriye kalan 190TL iadesi için başvuru yapabilir miyiz ?

  Teşekkürler

  Başak G.

  • Merhabalar Başak Hanım,

   Elvette dediğiniz gibi 2000 tl için 10 tl kredi tahsis ücreti kesmeleri gerekir. Eğer 200 tl kesilmiş ise 200-10=190 tl dosya masrafınızı geri alabilirsiniz.

   Teşekkür ederiz. İyi günler dileriz

 47. Ben 2008 yilinda yapikredi bağcilar ciftlik subesinden 72000 tl konut kredisi kullandim.konut kredisi masraflar adi altinda 7200tl daha ihtiyaç kredisi kullandirildi.2 yil sonra faiz indirim yapilandirilmasi icin 2500 tl dosya ucreti kredisi kullandim.ayni sube 3 farkli hesap numarasindan kullandirmis oldugu kredilerden toplam 6000 tl civari masraf kesti.benim tuketici mahkemelerine basvuru yapmam gerekiyor.ancak ayni bankanin baska subelerinden kullanmis oldugum 1000 tl civarinda kesilen masraflarda bulunuyor.bu dosyaların hepsini birlestirip tuketici mahkemelerinemi gitmeliyim.yada diger subelerden kullandiklarim icin hakem heyetinemi gitmeliyim.saygilarimla.

  • Merhabalar Sayın Fatih Bey,

   2013 yılındaki binde 5 kesintisi mevzuatı sizi etkilemediği için sizden kesilen tüm dosya masrafı kesintileriniz hepsini talep etme hakkınız vardır. Büyük ihtimal ile hepsini alacaksınız. Yanlız son 10 yıl geri dönük alabileceğiz için eliniz çabuk tutup bu sene (2017) bitmeden 2018 e girmeden işinizi bitirmeye çalışın.

   size tavsiyem çekmiş olduğunuz her bir kredi için elinizde ki tüm dekontları, kredi dökümlerini toplayınız. eğer yoksa yapı kredi nin herhaangi bir şubesinden döküm isteyiniz. ya da kolayca internet bankacılığınız açıksa ordanda kredi dökümü alabilirsiniz. onaylatmaya gerek yoktur. bu evraklarınızla Bağcılar Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyetine acilen gidiniz.

   Teşekkür ederiz, iyi günler dileriz

 48. Merhaba, ben 1 ay önce rakamın yüksek olmasından dolayı 1 dosyayı il tüketici heyeti ve diğer rakamı düşük olan bankalar için dosya masrafı,kredi kart aidat dosyaları için ilçe tüketici heyetine ayrı başvurular yaptım.
  İl tüketici heyetine başvurduğum tutarı 1 ay dolmadan bankadan mesaj geldi hesabınıza iade edilmiştir diye. Banka ücreti bana iade etti. Fakat bu dosya için e devlette hala işleme alındı olarak görüyorum. E-devlet bu konuda durum kısmını güncellemiyor mu? ya da nasıl güncelleniyor?
  İlçe tüketici için yaptığım başvurular için henüz bir dönüş yok.
  Acaba bunlarda sonuçlanmış olup ta e devlette hala işleme alındı yazıyor olabilir mi?

  • Merhabalar Sayın Aslı Hanım,

   Öncelikle il tüketici hakem heyeti başvurunuz sonuçlanmış olup paranız hesabınıza yatmış olduğu için e-devlet te ki kısımın güncelenmesi çok önem arz etmemektedir. Bunu önemsemeyiniz.

   ikinci kısma gelince ilçe tüketici hakem heyeti sonucunuz için biraz daha bekleyiniz. Sonuçlandığı zaman zaten size iadeli taahütlü bir posta gelecektir. Ayrıca banaknız SMS ile size bilgi verecek ve sizi bankaya dosya masrafınızı iadesi için çağıracaktır. Bir kaç ay daha bekleyin bence, haber gelmez ise ilçe tüketici hakem heyetine gidiniz.

   teşekkür ederiz, iyi çalışmalar dileriz.

 49. Mrb, dosyalarım karara bağlandı ve bankalardan paranın iadesini talep edeceğim fakat yakın zamanda okuduğum bir yazıda o talep edeceğimiz miktar içinde küçük bir meblağ da olsa bankanın hakkı olan bir kalem söz konusuymuş.Banka önce talep ettiğimiz o parayı ödüyormuş ama sonra kendi hakkı olan o küçük meblağ için takip başlatıp dosya masraf ve vekalet ücretiyle birlikte yeni bir kazık atıyormuş.Bu konuda bilginiz var mı, varsa nsl bir yol izlemeliyim?
  İyi çalışmalar

  • Merhabalar Sayın Yücel Bey,

   Okuduğunuz bilgi kesinlikle yanlıştır. Bankamda dosya masrafını iade ettiğimiz hiç bir müşterimizden daha sonra bir kesinti talep etmedik, diğer bankalarda da bu şekilde kesinti uymadım. Zaten yapılamazda. Dosya masrafı kesintiniz ne kadar ise o kesintini hepsi sizindir, en ufak bir kısmını dahi talep edemezler, ancak bahsettiğiniz konu binde 5 kesintisi ise yukarıda binde 5 kesintisi için gerekli açıklamalar mevcuttur. Binde 5 kesintisini de zaten kredi kullandırırken tüketiciye doğrudan krediden kestiğimiz için yine bahsettiğiniz gibi bir durum oluşmamaktadır. Okuduğunuz haberin linkini paylaşabilirseniz daha fazla yardımcı olmak isteriz ama şu durumda bahsettiğiniz gibi bir durum söz konusu değildir. Dosya masrafınızın hepsi sizindir ve daha sonra yapılacak bir kesinti söz konusu değildir.

   İyi günler dileriz.

 50. Helal olsun bu yazıyı kim hazırladıysa çok teşekkür ederim tüm emeği geçenlere

  • Teşekkür ederiz Sayın Ali Bey,

   Yardımcı olabilmiş isek biz mutlu olmaktayız. Dosya masrafı geri alma işi kafa karıştırıcı bir durumda olduğu için yazımız biraz uzun oldu ama elimizden geldiğince sade anlatmaya çalıştık.

   İyi günler dileriz.

 51. mrb ben 28,08,2015 başvuru yaptım hala sonuç alamadım

  • Merhabalar Gülden Hanım,

   e-devlet üzerinden sorguladığınız zaman ekranda ne yazmaktadır. ayrıca 1 yılı geçtiği için başvurduğunuz hakem heyeti sonuçlandırmış olmak zorundadır. Hakem heyetini gitmenizi tavsiye ederiz.

   • işleme alındı yazıyor bide ben hem kredi kartı aidatlarınıda verdim mahkemeye onları biray içinde aldım ama sorguladığımda onlarda işleme alındı yazıyor

    • Gülden Hanım,
     Başvuru tarihi itibaryla 1 yıllık bir zamanı geçmiş bulunmaktadır. Tüketici hakem heyeti dosya masrafı iade kararlarını başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde karara bağlamak zorundandır. Fazladan ise 6 ay daha uzatma hakkı kullanabilmektedir. 1 yıllık bir süreyi geçtiğine göre tüketici hakem heyetinize gidiniz ve karara bağlaması gerektiğin söyleyiniz. Yasal dayanak olarak da 23. üncü maddeyi gösteriniz.

     TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ YÖNETMELİĞİ 23.Maddesi;

     Karar süresi

     MADDE 23 – (1) Tüketici hakem heyetine yapılan başvurular, başvuru tarih ve sırasına göre en geç altı ay içinde görüşülür ve karara bağlanır. Yapılan başvurunun niteliği, başvuru konusu, mal veya hizmetin özelliği gibi hususlar dikkate alınarak, karar süresi en fazla altı ay daha uzatılabilir.

     Yönetmeliğe resmi gazeteden ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

     iyi günler dileriz

 52. Yukarida miktari yanlis yazmisim 2006 da 45.000 tl kullanmistim-olacakti

 53. Sayin Sinem Hanım dosya masrafi alabilmek icin kredi kullanma tarihi ne kadar geriye donuk olmasi lazim.mesela 2006 aralik ayinda cekilen kredinin dosya masrafi alinir mi.2006 da aralikta 4y bin tl arac kredisi ziraat banktan kullanmistim.iade ne olur.tesekkurler.

  • Merhabalar Sevket Bey,

   Son 10 yıl geriye dönük alabiliiyorsunuz, eğer 2006 ekiminden sonra çekmiş iseniz 2017 yılı girmeden acilen Tüketici Hakem Heyetine gidiniz ve kredi kesintilerinizin hepsini talep ediniz. Siz 2013 ylındaki yasaya da takılmadığınız için kesintilerin hepsini alabilmektesiniz.

 54. Kredi kartından çektigim kredilerinin bankamatikten çekerken daha eline para geçmeden kesilen ucretleri geri alabilirmiyim

  • Merhabalar Sadettin Bey,

   Alabilirsiniz kredi çekmiş iseniz internet bankacılık ekranından kredi için kesilen ücretlere bakınız. dosya masrafı adı altında yapılan kesilen var ise alabilir siniz.

 55. Merhabalar Sayın Yasemin Hanım,

  Kredi çektiğiniz tarih şu an için önem arz etmektedir. 3 Ekim 2014 ‘den önce mi kredi kullandınız ve kesilen dosya masrafı tutarı ne kadardır
  Bu bilgileri verebilirseniz yardımcı olmaya çalışacağız.

  iyi günler dileriz.

 56. Peki kredim devam ediyor ve icrada yani avukatlık oldum kredinin dosya masrafını yinede geri alabilimiyim

  • Merhabalar Sayın Ümit Bey,

   İcralık olmanız, hacizlik olmanız vb sebepler dosya masrafınızı geri almanız için engel sebepler değildir. En kısa sürede dosya masrafı iadesi için gereken evraklarla birlikte bağlı olduğunuz tüketici hakem heyetine gitmeniz tavsiyemizdir.

 57. Merhaba;
  Babam 2013 senesinde vefat etti. Daha önce kullandığı krediler vardı ve bu kredilerin kesilen masraflarını varisleri alabilir mi?

  • Merhabalar Sayın Ahu Hanım,

   Elbette alabilmektesiniz, babanız 3 Ekim 2014 tarihinden önce kredi kullandığına göre yasal varisleri hep birlikte giderek ( ya da birisine vekalet verilerek bir kişi aracılığıyla) vefat eden babanızın dosya masrafını geri alabilirsiniz. Dosya masrafı iadesi ücreti yasal varislere eşit pay edilerek dağıtılacaktır.

   iyi günler dileriz.

 58. Merhaba, öncelikle aydınlatıcı bilginiz için teşekkür ederim. Ben 2 adet tüketici kredisi çektim (Biri 2015 yılı Mayıs ayında, diğeri 2016 yılı Temmuz ayında) ve yakın zamanda birini kapattım. Bu iki krediye ait 350 TL şeklinde 2 kere kredi tahsis ücreti alındı benden. Bu kredilere ait ücretin iadesine ilişkin olarak Ankara, Yenimahalle Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdum. Bana 2014 yılında bu hakkımın ortandan kalktığı söylendi ve böylece başvuruda bulunamadım.
  Ancak internetten veya bankada çalışan arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla kredi tahsis ücretinin iadesi için başvurunun hala devam ettiğini öğrendim.
  Bu konu hakkında, şuan ki mevcut geçerliliği söyleyebilirseniz sevinirim.

  • Merhabalar Sayın Cem Bey,

   Dosya masrafı iadesi için maalesef 3 Ekim 2014 yılında yargıtay kötü bir karara imza atarak binde 5 oranında dosya masrafı kesintisine onay verdi.
   sizde 3 Ekim 2014 den sonra çekmiş olduğunuz tüm krediler için binde beş oranını hesaplayarak sizden fazla kesilen dosya masrafı varsa onu geri ala bilmektesiniz. 350 tl 43.750 tl den az kredi çekmiş iseniz tüketici hakem heyeti yanlış karar vermiş demektir. ama çektiğiniz tutar yaklaşık 44 milyar civarıyla dosya masrafınızı geri alamamaktasınız.

   iyi günler dileriz

 59. slm 8 aydır şikayetim sonuçlanmadı ilk ay bankadan aradılar 750 tl kesintiye 480 tl verelim dediler kabul etmedim kaymakamlığa gidiyorum dosyam ne durumda sonuç çıkmadı mı hala diyorum 1 sene beklemen lazım deniyor benim bildiğim 3 ay içinde sonuçlanır hadi yoğunluk var desem 6 ay bu nedir abi ya tüketici hakem heyetini kime şikayet etmem gerekiyor bana onu söyleyin e devletten bakıyorum hala yeni kayıt yazıyor

  • Merhabalar,

   Hakem heyetleri 6 ay içerisinde sonuçlandırmak zorundadırlar, ancak elzem durumlarda maksimum 6 ay daha uzatma hakları bulunmaktadırlar.
   Hakem heyetinizi biraz yavaş çalışıyor olabilirler.

   TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ YÖNETMELİĞİ 23.Maddesi;

   Karar süresi

   MADDE 23 – (1) Tüketici hakem heyetine yapılan başvurular, başvuru tarih ve sırasına göre en geç altı ay içinde görüşülür ve karara bağlanır. Yapılan başvurunun niteliği, başvuru konusu, mal veya hizmetin özelliği gibi hususlar dikkate alınarak, karar süresi en fazla altı ay daha uzatılabilir.

   Yönetmeliğe resmi gazeteden ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

   iyi günler dileriz

 60. Ben kiredi çektim 2016 yilinda 110 bin bunun masrafıni geri alabilirmiyiz

  • Merhabalar Sayın Mehmet Bey,

   3 Ekim 2014 tarihinden sonra kredi çekmişsiniz. Bu nedenle bankanızın 110 bin tl için 880 tl civarı dosya masrafı kesme yetkisi bulunmaktadır. 880 tl den fazla dosya masrafı kesintisi var ise kalan miktarın iadesini talep etme hakkınız bulunmaktadır.

   iyi günler dileriz

 61. 2007 de taşıt kredisi kullandım . 2016 da dosya masrafı için bankaya gittim bana taşıt kredileri için dosya masrafını alamayacağım söylendi doğrumu

  • Merhabalar Sayın Murat Bey,

   Size yanlış beyanda bulunmuş bankanız. Kredi evraklarınız la beraber tüketici hakem heyetine giderek tüm dosya masrafı kesintisizi alabilirsiniz.

   iyi günler dileriz

 62. Merhaba.
  Ziraat bankasından mayıs2015 tarihinde , 180 bin tl ev kredisi kullandım.
  Şimdi tüketici hakem heyetine başvuru yapmak istiyorum. Ama banka görevlisi bana 2014 yılı itibariyle dosya masraflarının binde beşine kadar ücret alındığını ve başvurumun geçersiz olacağını söyledi.
  Konuyla ilg ili bilgi verebilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler.

  • Merhabalar Sayın Serhat Bey,

   3 Ekim 2014 tarihinden sonra kullanılan kredilerde binde be oranında dosya masrafı kesintisi yargıtay kararıyla onaylanmıştır.
   Bu nedenle 180 bin tl için 1440 tl ye kadar dosya masrafı kesintisi yapabilmektedir bankanız. 1440 tl den fazla kesinti yapmış ise dosya masrafı için kalan miktarının geri iadesi hakkınız bulunmaktadır.

   iyi günler dileriz

 63. meraba ben 2016 yılında Şubat ayında 10bin tl lik kredi çektim is bankasından. Kredi masraflarinın dökümleri ile hakem heyetine başvurdum. olumlu sonuçlandi ve 213 tl lik ödeme yapması gerekiyormus bankanın. banka beni aradı ve eğer feragat etmezseniz dava açacağız dedi çünkü tüketici kredisinin masraf ödemeleri 2014 yılından sonra olmuyormus yeni kanun çıkmışmış. ne kadar doğru bilemedim. gözümü korkutmaya mı çalışıyorlar? sizce ne yapmalıyım? benim aleyhime olan bir kanun var mıdır? yoksa bu kredi masrafları odemesi 2016 yılında da geçerli midir?

 64. Sizin yonteminizle e devlete baktim sonuc bolumunde silinebilir yaziyor bu ne anlama geliyor acaba bilgilendirirseniz sevinirim

 65. Edevlet de sorgulama yaptığımda durum işleme alındı yazıyor, başvuralı 14 ay oluyor, ne kadar daha surer max. beklenir veya hızlandırmak için her hangi bir işlem yapılabilir mi?

  • Merhaba Ceylan bey
   Tüketici hakem heyetlerindeki yoğun talep den dolayı bu tür gecikmeler olabiliyor fakat sizin dosyanız şu anda işleme alınmış ve kısa zamanda sonuçlandırılacaktır .Tüketici hakem heyetinden size ve bankanıza birer mektupla karar bildirilecektir .15 gün içindede iadenizin hesabınıza yatırıldığına dair bankanızdan telefonunuza mesaj gelecektir.
   İği günler..

 66. Mustafa Bey,

  2007 yılında 54.000 TL konut kredisi kullandım. 2.400 TL dosya masrafı verdim. Finansbank tan aldığım hesap hareketlerimde bu dosya masrafı görünmüyor. Bana kefil olan kişide dosya masrafını verdiğimi doğruluyor. Ben bu durumda nasıl dosya masrafımı geri alacağım.

  Teşekkürler

  • Merhaba Yüksel bey
   Kredi kullandığınız bankanızdan ,kredi kullandığınızı belgeleyen evrakları isteyin evraklarınızla birlikte bulunduğunuz yerdeki tüketici hakem heyetine bir dilekçeyle baş vurunuzu yapın ,kısa zamanda lehinize bir karar çıkacaktır.
   İği günler..

 67. merhaba benim dosyam karara bağlandı ben bu karar kağıdını bankaya ilettim biz sizi arayacağız dediler ama kimse aramadı karara bağlandı sonuç lehime olduğu için direkt hesabıma yatar mı acaba ?

  • Merhaba duygu hanım
   Tüketici hakem heyetinden çıkan kararlar kesindir,size gelen heyet kararının bir örneğide bankanıza gönderilmiştir ellerine geçtikten 15 gün içerisinde hesabınıza yatırılması gerekir telefonunuza esemesle bilgi gelecektir eğer bankanız verilen süre içinde ödemeyi yapmazsa hukiki yollarla tüm masraflarının bankaya ait olacağı nı belirterek icra takibi başlatabilirsiniz.
   iği günler

 68. mrb. 8 ay önce kredi kullanmıştım masraf olarak ’emeklilik ferdi kaza tahsilatı’ ve’ diğer işlemler masrafı’ adı altındı ücret kesilmişti bunları geri alma durumum varmı

  • Merhaba Zeynep hanım
   Bankalar malesef, kredi çeken her vatandaşa bilgisi dışında çok karlı olan bu yola baş vuruyorlar.
   Kesilen primlernizi geri almak için, ilgili bankaya dilekçe yazın Bankanızdan olumsuz yanıt gelmesi halinde aynı dilekçe ile ilçe kaymakamlıklarında ki Tüketici Hakem heyetine sunulacakgerekçeli karar en geç üç ay içerisinde tüketiciye bildirilecektir.
   İği Günler

 69. Merhaba bende dosya masraf i icin basvurdum 1 sene sonra kagit geldi eve karar kagidi suan ne yapmam gerekiyor e devlette isleme alindi yaziyor ama

 70. Merhaba Emre Bey
  Öncelikle , elinizdeki Evraklarla birlikte bulunduğunuz yerdeki Tüketici Hakem Heyetiyle görüşerek nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.
  İği Günler

 71. Merhaba, araç alırken Mercedes bünyesindeki Mercedes Benz Finansman şirketinden kredi kullandık. Dosya masrafını kredinin ilk taksidine ekleyerek aldılar. Dolayısıyla elimdeki evraklarda hiç bir yerde “dosya masrafı” tarzında bir ibare yok. Bu şekilde başvursam dosya masrafını geri alabilir miyim? Teşekkürler

 72. birisi bizim adımıza bu paraların iadesinin takibini yapıcağını belirtti ve kargoyla bi para gönderildi ve 90 tl ödeme yapıldı bizden eski dosyalarımız istendi acaba vermelimiyiz özel bilgiler bulunmakta yanlışmıdır yani

  • Merhaba Ayhan Bey
   Tanımadığınız kimselere kesinlikle itibar etmeyiniz, hele , bankacılık işlemlerinizde dolandırıcılara çok dikkat ediniz size gelen mesaj meil gibi yazılara kesinlikle güvenmeyin kredi kart numaranızı veya kimlik bilgilerinizi kimseye vermeyin, ve sakın güvenmeyin . Gerekirse bir hukukçuya danışın ,Eğer dosya masrafı iadesi ilgili bir sorununuz varsa evraklarınızla birlikte tüketici hakem heyetine baş vurun.
   İği Günler

 73. 9 ay oldu hala bi ses seda yok. nasıl öğrenebilirim ben bu işlemin sonucunu

  • Dosyanızın sonucunu öğrenebileceğiniz en kısa yol E devletten sorgulamadır giriş yapmak için https://giriş türkiye .gov.tr/Giriş/ gir adrese git . Sonra ardından T .C.Kimlik No ve E devlet, şifrenizi yazarak sisteme Giriş yapı tıklayınız.
   Karşınıza Ekranda , Sol üst köşede gelen arama kutucuğuna Tüketici Şikayeti sorgulama yazınız. Otomatik olarak gelen , listeden online Tüketici Şikayeti sorgulama- Gümrük veTicaret Bakanlığı listesi çıkacaktır. Online Tüketici Şikayeti sorgulama Gümrük ve Ticaret bakanlığını Tıklayınız.
   Karşımıza tüketici şikayet sorgulama çıkacaktır.

   Başlangıç Tarihi : Buraya kredi çekmeden önceki herhangi bir tarihi, giriniz.
   Örnek krediyi 03 03 2015, de çektiyseniz yazacağınız gün 03 02 2015 olmalı
   Sonra o günün tarihi ne ise onu giriniz .
   Ardından sorgulayı tıklayınız.
   İği Günler

   • dediğiniz işlemleri zaten yapmıştım.tekrardan yaptım ve ekrana çıkan sonuç Aradığınız kriterlerde kayıt bulunamadı. yazıyor.13,03,2015 tarihinde vermiştim ama hala bi bilgi yok acaba dosyayı salladılar mı ne?

    • Merhaba Serkan Bey
     Sizin için en sağlıklı yol Evraklarınızın sonucunun ne olduğunu öğrenmek için tüketici hakem heyetine kimliğinizle giderek dosyanızın ,şu andaki durumunu öğrenebilirsiniz,dosyanızda bir eksiklik varsa size söylerler.
     İği Günler

 74. Halen devam etmekte olan kredim icin dosya masraflarini alabilir miyim

  • Merhaba Halit bey
   Elbette alabilirsiniz önce bankanıza müracat edin olumsuz. bir yanıt alırsanız bulunduğunuz yerdeki tüketici hakem heyetine evraklarınızla birlikte baş vurun .

   • Merhaba engin bey
    tüketici hakem heyetinden çıkan kararlar kesindir fakat bazı bankalar kararları biraz bekletme yolunu seçiyorlar sizin yapacağınız bankanıza giderek ödemenin neden geciktirildiğini öğrenmek size olumsuz bir yanıt yanı beklemenizi söylerlerse hukuk yoluna baş vuracağınızı alacağınızı yasal faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil edilmek üzere yasal yollara baş vuracağınızı bildirin.

 75. Mrb. Ben bugun kaymakamlıkta son aşamayı yaptım. Dekontu ve orada dilekçe doldurdum ama red yazıları bende kaldı soylemediler benimde aklıma gelmedi o an. Red yazıları vermem mecburmuydu dekontlar ve bilgilerimi yazdığım kağıt yeterlimi sadece.

  • Merhaba Mediha hanım
   kredi aldığınız bankadan gelen red yazısını tüketici hakem heyetine verdiğiniz dosyanın içerisine koyarsanız işlemleriniz hızlanabilir
   evraklarınızda bir eksiklik yoksa verdiğiniz dosyada yeterli.
   iği günler

 76. dosya masrafı iadesi için bankadan mesaj geldi bana. direk gidip alabilir miyim? yoksa elime bununla ilgili bir evrak ulaşması mı gerekiyor

  • Merhaba imran hanım
   bankanıza kimliğinizle giderek dosya masrafının iadesiyle ilgili mesaj geldiğini iadeyi almak istediğinizi bankacıya söylerseniz iadenizi hemen gerçekleştirir
   iği günler

 77. merhaba ben dosya masraflarımı geri almak için yaklaşık 8 ay önce tüketici hakem heyetine tam 7 tane dosya yapıp verdim. bir banka beni arayıp anlaşma yoluna gitti ve ben onlardan paramı aldm. ama diger bankalardan böle bir talep gelmedi gelir mi gelmez mi bilmiyorm. ama sunu merak ediyorum bana ne bir takip numarası verdiler nede bir dosya numarası ben nerden takip edicem. bana evinize souçlandığı zaman bir yazı gelir dediler hatta başvuru yaptıktan 10 gün sona da evinize bir kağıt gelecek gibi birseyde dediler ama eve kağıt falan hala gelmedi..ne zaman başvurduğumu da hatırlamıoyurm ama epey vakit oldu. e devlet sisteminden ya da TSU sisteminden bakıyorum aradığnız kriterlere ait kayıt bulunamadı diyor. bu ne demek daha işleme alınmadı mı yoksa? ben ne aşamada durum ne nerden öğrenebilirim bir yardımcı olursanız çok sevinirim… teşekkürler

  • Merhaba özlem hanım
   E devlet üzerinden yaptığınız sorgulamanınbaşlangıç tarihi tüketici hakem heyetine yaptığınız her hangi bir tarihten önce olmalıdır
   örneğin baş vuru tarihinizi 03 03 2015 dersek siz geriye dönük 01 01 2015 olarak tekrar sisteme girerek deneyin eğer gene bilginize ulaşamazsanız baş vuru yaptığınız tüketici hakem heyeti görevlisi baş vurunuzu e devlet sistemine girmemiş olabilir baş vuru yaptığınız heyete kimliğinizle giderek dosyanızın ne halde olduğunu öğrenebilirsiniz
   iği günler

 78. Teşekkürler

 79. Merhaba 2 ay önce tüketici Hakem Heyeti tarafından geçmişte çekmiş olduğum krediyi masraflarının iade alınmasına dair teligat geldi.1.847 tlalacaklı olarak ilamlı takip başlatılması gerektiği yazıyor. Banka çalışanlarıda bilgimiz yok deyip sallıyor zorla hesap açtırılıp 20 tl kesildi ve 3 ayda bir kesilecektir dendi. Bankaya parada yatırdım hesabıma icra müdürlüğünden ilamlı takip başlatıp akabinde hacze gideceğim ancak neden bu dalavere eziyet vatandaşa niçin hakkım ödenmiyor

  • Turgay Bey merhaba

   Acaba hangi banka öğrenebilir miyiz ?
   size karar yazısı gelmiş ise bankaya da gönderilmiştir.

  • Turgay bey,
   aynı durum benım basımada geldi.malesef cıkan karara ıstınaden bankalar ödeme yapmıyor.Yapıyorlarsa da yarı yarıya kesılar ve gec odüyorlar.Olan yıne vatandaşa oluyor.Ben avukata verıp takıp başlattım en sonunda.Zaten kendısı masrafsız olarakda ılgılenıomus keske basından ıtıbaren verseydım 3 kere bankaya gıtmeme gerek kalmazdı.Dileyen ulaşsın masrafsız takıp edılmesı cok buyuk avantaj ve cok yardımcı oluyorlar.Av.Eylül Ecem ZAL.İNternetten ulaşabılırsınız kendısıne.Ben ıstanbuldan ulaştım hallettıler cok sukur.İyi aksamlar.

  • Lütfen iletişim bilgisi gönderirmisiniz? Teşekkür ederim.

   • Sayın Agül Hanım Merhabalar,

    Avukat ya da danışman olarak kendisini tanıtan kişilere inanmayınız. Bir çok dolandırıcılık olayı meydana gelmektedir. Bankada da örneğine şahit olduğum olaylar vardır. Kendiniz Tüketici hakem heyetine başvurunuz. Takıldığınız bir yer olursa lütfen buradan sorunuz. Yardımcı olmaya çalışırız. Teşekkür ederiz.

 80. sinem hanım size daha önce de yazmıştım şubat ayında ziraat bankası sandıklı şubesinden müracaatımı yaptım haziran ayında dosyamın inceleme aşamasında olduğun dair telefonuma mesaj geldi ama hala ödeme yapılmadı,inceleme bu kadar uzun sürer mi bu güne kadar Banka hiç ödeme yaptı mı ne zaman ödeme yapılacak hiç olmazsa Bankadan bir açıklama
  yapılırsa herkesin merakı giderilir saygılar

 81. Madem bu kesintiler yasadıışı yolla kesilmiş, madem bunların geri ödenmesi hak. O halde devlet milyonlarca kişiyi böyle neden uğraştırıyor anlamıyorum. Bankalar bu tür kesintileri müşteri hesabına geri yatırmak zorundadır diye bir yasa çıkart olsun bitsin. Nedir bu vatandaşın çektiği yahu… Birileri bir taş atsın kuyuya ondan sonra çıkartmak için yok avukat yok tüketici hakem heyeti, üzerinden 10 sene geçmiş yok belgeleri topla bilmem ne…

  • eee burası müslüman bir ülke tabiki paralarımızı yahudiler bizden kesecek kullanacak değerlendirecek o paralarla insanlara krediler sağlanacak, ocaklar yıkılacak, haksız yere insanlardan tahsil edilen paraları tekrar almak için müslüma gavur eziyeti yapılacak, birde kalkıp müslüman ülkedeyiz diyeceğiz, aynı devir yezid devri yapılan zulümler zalimlikler aynı, Allah bu yahudileri tarumar etsin inşallah…

   • Daha iyisini yapin da dunyayi idare edin. Her sey o kadar basit degil. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak lazim. Ekonomi bir bilimdir. Ve bilimsel bir olguyu elestirirken bilimsel argumanlar uretmek gerekir.ayni sistem avrupada da var fakat orada boyle bir zulum yok neden? Cunku toplum bilincli. Kandirildiklarini anliyorlar ve tepki veriyorlar. Ama biz her alanda soyulmamiza ragmen sessizce izliyoruz. Kopru yapiliyor vergilerimizle gecis icin bir daha para istiyorlat. Iyi seyirler turkiye.

   • Bir de munafiklardan

  • Yasa disi olarak vatandasa bukadar para kesilmis. Devlerimizde hesablara iade talimati vermek yerine halki ugrastiriyor. Hukumet bankadan yana

 82. Merhaba Murat Bey,

  Tüketici hakem heyetine verdiğiniz evraklarınız da herhangi bir eksiklik yoksa altı ay gibi bir sürede alabilirsiniz evraklarınızı sonucunu e-devlet sistemine ara sıra girerek yukarıda anlatıldığı gibi sorgulayarak sonucunu öğrenme imkanı bulabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  • Merhabalar biz 2.5 yıldır bekledik mahkemeyi gecen mahkemenın son durusmasıyla ilgili kagıt geldi nısanın 20 sinde sonuclanıcak sonuclanınca illa kredi cektigimiz subedenmi alıcaz yoksa başka subedende alabiliyormuyuz bide 15 gün içerisinde paramı ödemezlerse yine hukuki yola basvurunca beklermiyim cok Teşekkürler şimdiden

 83. dosya masrafını geri almak için gereken tüm evrakları tüketici hakem heyetine teslim ettim. ne zamana sonuçlanır acaba ?

Sorunuzu sorun biz cevaplayalım...

%d blogcu bunu beğendi: