Breaking News
Home / e-Devlet Araç Plaka Sorgulama / Araç Plaka Sorgulama – Plakadan Araç Sorgulama (2017- Güncel)

Araç Plaka Sorgulama – Plakadan Araç Sorgulama (2017- Güncel)

Araç Plaka Sorgulama – Plakadan Araç Sorgulama (2017- Güncel)

araç plaka sorgulama ekranı sonuç - araç hasar durumu
araç plaka sorgulama ekranı sonuç – araç hasar durumu

Araç plaka sorgulama hizmeti ile e-devlet üzerinden ikinci el araba alım-satım işlemleri için araç plaka sorgulama işlemi yapılabilmektedir.Bu sistem yardımıyla aracın hasar geçmişi, ruhsat tarihi, cinsi, tescil yeri, kaza bilgisi, orijinal rengi, çalıntı olup olmadığı, hak mahrumiyet detayları (hacizli, ihtiyatlı tedbirli, rehinli vb.) bilgilerini e-devlet araç sorgulama hizmeti yardımıyla öğrenilmektedir.Emniyet Genel Müdürlüğü Araç Sorgulama hizmeti ile bu gibi durumlarda alıcının mağduriyetini giderebilmek için internet üzerinden araç plaka sorgulama hizmetini sunmaktadır. Bu hizmet yardımıyla almayı düşündüğünüz araç için araç hasar kaydı sorgulayarak aracın kaza yapıp-yapmadığını öğrenebileceksiniz.

Araç satıcıları araçlarını satarken alıcılara hiç çekinmeden  rahatlıkla yalan söyleyebilmektedirler. Bunun önüne geçebilmek için plakadan araç sorgulama hizmeti ile kazaya karışmış aracı öğrenebilmektesiniz. Tabi ki bu hasar kaydı resmi olarak tutanak tutulmuş (polis kazaya gelmiş ve tutanak tutmuş ise) hasar kaydını göstermektedir. Eğer ki araç kaza yapmış ama resmi olarak bir tutanak yok ise burada bilgi de araç hasarsız ( kazasız) gözükecektir. Bu nedenle kendiniz de ya da bu konuda uzman bir arkadaşınız ile de almak istediğiniz aracı kontrol ettirmeniz kesinlikle tavsiye edilmektedir.Araç Plaka Sorgulama Hizmeti Yardımıyla Neler Sorgulanır?

Plakadan araç sorgulama hizmeti yardımıyla neler sorgulanır? dersek e-devlet araç plaka sorgulama hizmeti ile ikinci el araba için aşağıdaki bilgileri öğrenebiliriz  • Aracın hasar geçmişi (kaza kaydı)
 • araç ruhsat tarihi
 • Aracın cinsi
 • Aracın tescil yeri,
 • Aracın kaz ile ilgili olarak varsa ek bilgisi,
 • taşıtın orijinal rengi,
 • Aracın çalıntı olup olmadığı,
 • araç üzerinde herhangi bir hak mahrumiyet detayları – (hacizli, ihtiyatlı tedbirli, rehinli vb.)
 • Plakadan Borç Sorgulama ( ödenmemiş sigorta ya da vergi borcu)Bu sistemi kullanarak ayrıca aracın kime ait olduğunu, model-marka bilgilerini, hacizli ( Arac Borc Sorgulama ), ve en önemlisi çalıntı bir araç olup olmadığını  öğrenilebilmektedir. Aşağıda adım adım resimli olarak e-devlet sistemi üzerinden araç plaka sorgulama hizmeti nasıl kullanılır ? anlatılmaktadır.

Adım Adım e-devlet Araç Plaka Sorgulama işlemi Nasıl Yapılır ?

Aşağıda Adım Adım e-devlet Araç Plaka Sorgulama işlemi Nasıl Yapılır? ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Öncelikle e-devlet sitemine giriş yapmak gerekmektedir. e-devlet araç plaka sorgulama hizmetine buraya tıklayarak ya da aşağıdaki resmi tıklatarak giriş yapabilirsiniz. Aşağıdaki sayfa açıldıktan sonra ” Kimliği Şimdi Doğrula “ ı tıklayınız.e-devlet araç plaka sorgulama giriş ekranı
e-devlet araç plaka sorgulama giriş ekranı

2) e-devlet araç sorgulama giriş ekranı sayfası açıldıktan aşağıdaki ekran açılacaktır.  11 Haneli TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazdıktan sonra ” Sisteme Giriş Yap ” ı tıklayınız.

adım adım dosya masrafı geri alma e-devlet sisteme giriş için tıklayınız
adım adım dosya masrafı geri alma e-devlet sisteme giriş için tıklayınız

3) Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.  Burada dikkat edilmesi gereken nokta sorgulatmak istediğiniz aracın plaka numarasını yazarken numaralar arasına boşluk bırakmadan olduğu gibi yazınız. (Ör:  06GKN62   şeklinde ) daha sonra Sorgula’yı tıklayınız.

araç plaka numarası giriş ekranı
araç plaka numarası giriş ekranı

4) Karşınıza aşağıdaki ekran açılacaktır.  Bu ekran üzerindeki bilgilere bakarak almak istediğiniz ikinci el araç için sistemde kayıtlı bilgiler gözükmektedir. Buradaki bilgiler doğrultusunda araç hakkında gereken bilgileri edinebilirsiniz.

araç plaka sorgulama ekranı sonuç - araç hasar durumu
araç plaka sorgulama ekranı sonuç – araç hasar durumu

Yukarıda e-devlet sitesi üzerinden araç plaka sorgusunun nasıl yapılabileceği resimli olarak anlatılmıştır. Ayrıca videolu olarak da e-devlet plakadan araç sorgulama nasıl yapıldığı anlatılmaktadır.

not: e-Devlet sitesi üzerinden plaka sorgulama işlemi ile ilgili olarak   yazarlarımıza aklınızda cevapsız kalan sorunlarınızı ve cevabını öğrenmek istediğinizi sorularınızı bu yazının altındaki yorum kısmına yorum bırakarak sorabilirsiniz.

About admin

5 comments

 1. e devlete rişemiyorum araç sorgulaması yapamıyorun site kapanmış veya taşınmış olabir diyor

 2. Merhaba Ahmet bey,

  e-devlet şifrenizi PTT şubelerinden nüfüs cüzdanı, pasaport vb sizi tanımlayan resmi bir evrak ile giderek imza karşılığı alabilirsiniz. eğer şifrenizi de unutmuş iseniz aynı işlemlerle e-devlet şifrenizi yenileyebilirsiniz. e-devlet hizmetllerini kullanabilmek için aşağıdakilerden en az birisine sahip olmanız gerekmektedir.

  1-) e-devlet şifresi
  2-) e-imza
  3-) Mobil imza

 3. e devlet şifresini nerden alabiliriz peki ? bu işlemi yapabilmek için e-devlet şifresi şart mı?

Sorunuzu sorun biz cevaplayalım...

%d blogcu bunu beğendi: