Breaking News
Home / Banka Dosya Masrafı Geri Alma - İade / Dosya Masrafı Geri Alma – Dosya Masrafı iadesi (2017 – Güncel )

Dosya Masrafı Geri Alma – Dosya Masrafı iadesi (2017 – Güncel )

 Dosya Masrafı Geri Alma (2017 – Güncel )

Banka dosya masrafı geri alma için bilinmesi gerekenler ve dosya masrafı nasıl geri alınır? nasıl bir yol izlenmelidir? gibi bir çok sorunun cevabını bu yazıda çeşitli bankalarda çalışan bireysel kredi uzmanları yazarlarımız  sizin için cevap vermeye çalışmıştır.

Dosya masrafı iadesi ile ilgili olarak bir çok vatandaşımız dolandırılmıştır. Lütfen size telefondan, mail yoluyla, SMS yoluyla ya da herhangi bir şekilde size ulaşan ve dosya masrafınızı alacağız şeklindeki haberlere inanmayınız, öğrenmek istediğiniz sorularınız için bu sayfanın altındaki yorum kısmını kullanınız. 

Ayrıca Hibe Krediler ile ilgili olarak detaylı bilgi almak ve yararlanmak için izlenmesi gereken yolların anlatıldığı http://nextincele.com/blog/2016/04/06/genc-ciftcilere-30-bin-tl-hibe-kredi-icin-on-basvuru-islemleri/ adlı makaleyi incelemenizi tavsiye ederiz.

Dosya masrafı geri alma  ile ilgili akıllarda cevapsız kalan ve şubelerde karşılaştığınız sorunlarınızı ve problemlerinizi çeşitli bankalarda kredi uzmanı olarak çalışan yazarlarımıza bu yazının altındaki yorum kısmına yorum bırakarak sorabilirsiniz.

Adım Adım Dosya Masrafı Geri Alma (2017 – Güncel )

” Dosya masrafı geri alma yada Dosya Parasını Geri Alma “ ile ilgili olarak internette bir çok yazı bulunmaktadır. Ayrıca  dosya masrafı geri alma işlemi için bir çok yerde bankaya gidip bir ihtarname çekmeniz gerektiğini okumuş ya da duymuş olabilirsiniz. Ama 2017 yılı itibari ile bunlara gerek kalmamıştır. Aşağıda adım adım dosya masrafı geri alma işlemi ile ilgili uzman kişiler tarafından dosya masrafı iadesi için nasıl bir yol izlemeniz gerektiği anlatılmaktadır.

1) Kredi Masrafi Geri Alma işlemine başlamak için elinizde önceden çekmiş olduğunuz krediniz ile ilgili  size verilen ” makbuz, dekont, ödeme belgeleri, sözleşme vb. ”  ne kadar belge varsa toparlamaya çalışınız. Eğer bulamıyorsanız bankaya giderek kullanmış olduğunuz krediye ait sözleşme dökümünü isteyiniz. bununla birlikte sözleşme, dekont ya da diğer belgeler için sizden ücret talep ederlerse kesinlikle vermeyiniz

not: Belgelerinizi ücret karşığı verirlerse bu belgeler için ödemiş olduğunuz parayı da Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yaparak dosya masrafı geri alma dilekçeniz ile birlikte talep edebilirsiniz.

2) Evraklarla birlikte doğrudan ( Bankaya başvurmayınız size iade etmeyeceklerdir ve kredi çekerken bu kesintileri kabul ettiğinizi ve geri iade edilemeyeceğini söyleyeceklerdir.)  Tüketici hakem heyetine başvurunuz ve dosya masrafı iadesi isteğinizi bildiren dilekçenizi tüketici hakem heyetine götürünüz.

Burada;

 • Tüketici Hakem heyeti nerede bulunmaktadır ? diye soru aklınıza gelebilir.

Tüketici hakem heyetleri ilçeler de Kaymakamlık içerisinde, illerde ise Valilik ya da Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri çatısı altında faaliyet gösteren kamu birimidir. İkamet ettiğiniz bölgedeki Tüketici Hakem Heyeti’ne dosya masrafı iadesi dilekçeniz ile başvurunuz. Örnek bir Dosya Masrafı Geri Alma Dilekçe nasıl yazılır ? öğrenmek ve hazır dosya masrafı iade dilekçelerini indirmek için Dosya Masrafı iadesi Dilekçesi yazısını okuyunuz.

  • Dosya masrafınızın Tüketici Hakem Heyeti tarafından kabul edildiğini ve sonucunu öğrenmek için üç (3) yoldan sorgulama imkanınız bulunmaktadır.

1. Birinci yol olarak  TSU – Tüketici Şikayeti  Uygulaması”  üzerinden http://tuketicisikayeti.tuketici.gov.tr/ adresinden,

2. ikinci yol ise e-devlet sitesi üzerinden dosya masrafı sorgulama hizmeti ile

3. yol ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ücretsiz Alo 175 Tüketici Hattı Şikayet hattını arayarak Dosya Masrafı Geri Alma ve Takibi Hizmeti ile

hizmetlerinden faydalanarak dosya masrafınızı sorgulayabilir ve durumunu öğrenebilirsiniz.

2015 yılı itibari ile İlçe tüketici hakem heyetlerinin 2.200 Tl ‘ye kadar, İl Tüketici hakem heyetlerinin 3.300 TL ‘ye kadar aldığı kararlar tarafları yasal olarak bağlamaktadır.  Hakem heyeti %99 ihtimalle sizi haklı bulacaktır ve dosya masrafının tarafınıza iadesine karar verecektir. Aşağıda örnek bir tüketici hakem heyeti karar üst yazısı yani dosya masrafı iade kararı bulunmaktadır.

tüketici hakem heyeti karar üst yazısı - dosya masrafı geri alma
tüketici hakem heyeti karar üst yazısı – dosya masrafı geri alma

Tüketici Hakem Heyeti karar verdikten sonra yukarıdaki resimdeki karar üst yazısı, aşağıdaki örnek bir tüketici hakem heyeti kararı ile birlikte e-devletteki adresinize PTT posta ile tebliğ edilecektir. Banka on beş ( 15) iş günü içerisinde size dosya paranızı iade etmek zorundadır. Vermez ise icra müdürlüklerine başvuru hakkınız bulunmaktadır.

örnek bir tüketici hakem heyeti kararı - dosya masrafı geri alma
örnek bir tüketici hakem heyeti kararı – dosya masrafı geri alma

Dosya Masrafı Geri Alma işlemi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır ?

Şu an dosya masrafı geri alma işlemi ne kadar sürede sonuçlanır ? sorusuna cevap olarak resmi açıdan dosya masrafı iadesi başvurusunu tüketici hakem heyeti 90 iş günü içerisinde karara bağlamak zorunda olsa da şu an için böyle bir şey söz konusu değildir.

Maalesef ki Tüketici Hakem Heyeti’nde çalışan personellerin bildirdiğine göre  Ticaret İl Müdürlükleri’ne en fazla başvuruyu dosya masrafı iadesi ve kredi kartı aidatı iadesi oluşturmaktadır. Bu nedenle en sonunda şunu belirtmek gerekir ki tüketici hakem heyetinin karar verme süresi 6 ay – 1 yıl arasına kadar uzamaktadır. Bu nedenle en kısa sürede dosya masrafı geri alma dilekçenizi vermeniz  ve sabretmeniz gerekmektedir.

About admin

Check Also

Adım Adım Dosya Masrafı Geri Alma – İade İşlemleri ( 2017 – Güncel)

Adım Adım Dosya Masrafı Geri Alma - İade İşlemleri ( 2016 - Güncel)

67 comments

 1. slm ben yeni halkbankasından konut kiredisi kulan dım 08.08.2017 de ve benden 2500 tl dosya masrafı kesildi ve bankadan krediler ödeme toblosu seklınde evrak aldım 4 sayfalık altkısmında dosya masrafı kesilen tutarlar yazıyor ama eksik 1200 tlsı gözüküyor sadece 13telesi gözükmüyor ben de tüketici mahkemesine boşvuru yapsam nekadarını ala bilirim yardımcı olursanız sevinirim

 2. Selam tüketici hakem heyeti kararıyla tarafıma ödenmesi gereken parayı banka odemiyor işin aksi tarafı beni mahkemeyede vermediler icra takibi baslatsam beni mahkemeye verirlermi

 3. Merhaba iyi günler ben hakem heyetine bir dilekçede bulunmuştum dilekçenin durumunu ögrenebilirmiyim

  • Merhaba anonim
   Baş vuru yaptığınız tarihi belirtmemişsiniz ama şunu söyleyebilirim 6 ay içinde baş vurunuz sonuçlanacaktır.
   iği günler

 4. Merhabalar,

  2015/8. ayda ÇANKAYA İLÇE TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ-III’e
  Garanti Bankası’dan kullandığım kredi için alınan dosya masrafının iadesi için başvuruda bulundum. Aradan 1 yılı aşkın süre geçmesine rağmen halen herhangi bir gelişme olmadı. Tarif etmiş olduğunu adımlarla sorgulama yaptığımda “durumu” işleme alındı olarak gözükmekte. sizce davam ne zaman sonuçlanır.

  • Merhabalar Sayın Çağrı Bey,

   Tüketici hakem heyetiniz en geç 6 ay içerisinde başvurunuzu sonuçlandırmak durumundadır.
   Lütfen tekrar tüketici hakem heyetinize başvurunuz

   teşekkür ederiz iyi günler dileriz

 5. mrb ben eyyüp 14-07-2014 fatih kaymakamlık hakem heyetine başvuru yaptım her baktığımda gündemde yazıyor ne zaman sonuç alabiliriz

  • Merhabalar Sayın Eyyüp Bey,

   Merhabalar Sayın Gülden Hanım,

   Tüketici Hakem Heyeti Karar verme süreci azami süresi 6 aydır. Karar verme süreci uzamasında durumunda 6 ay daha uzatma hakları bulunmaktadır. Böylece maksimum karar süresi 1 yıldır. Sizin durumunuzda süre 1 yılı aştığı için hemen hakem heyetinizden sonuç istemeye hakkınız bulunmaktadır. Konu ile ilgili Tüketici Hakem Heyeti Yönetmeliği 23.Maddesi şöyle demektedir.

   Karar süresi

   MADDE 23 – (1) Tüketici hakem heyetine yapılan başvurular, başvuru tarih ve sırasına göre en geç altı ay içinde görüşülür ve karara bağlanır. Yapılan başvurunun niteliği, başvuru konusu, mal veya hizmetin özelliği gibi hususlar dikkate alınarak, karar süresi en fazla altı ay daha uzatılabilir.

   Ayrıntı için Resmî Gazete’nin TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ YÖNETMELİĞİ’ne buradan ulaşabilirsiniz.

  • Kemalettin Memur

   Eyüp Bey bence gidip bir görüşün çünkü bazı arkadaşların ki sonuçlandığı halde internette güncellenmediği için gündemde yazıyormuş.

 6. Merhaba Sinem Hanım

  2014 Yılında tüketici haklarına dosya masrafları iadesi için başvuru yaptım fakat e-devletten baktığımda tarihi tam olarak (gün/ay/yıl) olarak bilemediğimden sorgulayamadım 2 sene geçmesine rağmen herhangi bildiri veya tebligat gelmedi ne yapmam gerekir?

  Teşekkürler

  • Merhabalar Sayın Soner Bey,

   2014 yılında çekmiş iseniz başlangıç tarihini 2013 yılında rastgele bir gün ve ay olarak girmeniz yetecektir.
   eğer gözükmez ise bağlı olduğunuz tüketici hakem heyetine uğramanız sizin için iyi olacaktır.

   iyi günler dileriz

 7. Merhaba eses bey
  Spor salonu üyelik iptali için mücbir bir( zorlayıcı neden )sebep olması gerekir
  Örneğin sakatlanma, şehir değişikliği vsyani sözleşme yapılırken ön görülmeyen bir neden yüzünden sözleşmeninbir taraf için artık imkansız olması halin de olabilir.
  Tüketici hakem heyetine gönderdiğiniz dilekçenin yanında mutlaka fatura veimza ettiğiniz sözleşmenin kopyası olmalıdır.
  Tüketici hakem heyetine faturasız giderseniz hiç bir şekilde harekete geçilmesi söz konusu olamaz.
  Faturanızla gerekirse maliyeye baş vuru yapacağınızıda iletebilirsiniz.
  Diğer bir yol ise bir Avukat desteği alarak çözüm yolu bulabilirsiniz
  İği günler

 8. merhaba ben eylül 15 spor salonuna kayıt oldum sözleşme imzaladım fakat aradan 1 ay geçtikden sonra başka sebeplerden dolayı iptalini istedm fakat olumsuz cevp aldım başka kişiye devredeyim dedim 500tl devretme parası istediler.bende 1.5-2 ay önce bulunduğum yerde tüketici hakem heyetine giderek iadeli tah.dilekçe yazıp gönderdm işlemleri başladım fakat ordakiler sözleşmeyi bozarız gibi cümleler kurdu haksız şartlar taşıdıgından dolayı diye punta gibi şeyler dediler sizce sözleşme bozulup tarafıma para iadesi yapılırmı ne yapmam gerekli yardımınızı bekliyorum teşekkürler.

 9. Sinem hanım
  01/01/2004ve 24/09/2013 tarihleri arasında banka ile müşteri arasında imzalanan sözleşme gereği kredi kullananlardan alınan hayat sigorta primlerinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca haksız şart olarak tespitinden sonra belirtilen tarihlerde alınan hayat sigorta primlerinin iade edilmesi gerekmektedir Şubeye başvurduğumuzda bu konuda bilgilerinin olmadığını bildirdiler 8 yıl benden kesilen HAYAT SİGORTA primlerini hangi birimden talep edeceğimi bildirirseniz sevinirim
  Not. Konut kredisi olarak Ziraat Bankasından kullandım

  • Merhaba Cengiz Bey
   Kredi aldığınız bankanız Hayat sigortası için kestiği parayı iade etmek zorundadır . Siz kredi aldığınız bankaya Hayat sigortasına kesilen primlerin iade edilmesi için dilekçe yazın, bankadan olumsuz bir yanıt gelmesi halinde aynı dilekçe ile bulunduğunuz yerdeki kaymakamlık taki Tüketici hakem heyetine baş vurunuzu yapın .
   Tüketici hakem heyetine verilecek karar en geç üç ay içinde tüketiciye
   bildirilecektir.
   Bir diğeri ise müşteri sanayi il müdürlüğüne şikayet ederse tüketici kanunun 25. nci maddesinde belirtilen idari para cezasına muhatap olacakları, kesindir.
   İği Günler

   • Merhaba tam 1 sene oldu e devlet girdigimde hala işleme alındı deniliyor.6ay,1sene içinde karara bağlanır deniliyor ama sonuç sadece işleme alındı aylardır
    Ne yapmam lazım

 10. Değerli admin merhaba, ben geçen yıl 2015 başında kredi masraflarını almak için hakem heyetine dilekçe verdim. Daha sonra arayan soran hiç olmadı. Ne yapabilirim.

  • Merhaba Kenan Bey
   Tüketici Hakem Heyetlerindeki yoğunluktan dolayı, verilen evrakların değerlendirilme süreleri biraz uzayabiliyor.Değerlendirilme yapıldıktan sonra , tarafınıza talebinizin neticelendirildiğini, bildiren bilgi postayla, tüketici hakem heyetinden gönderilecektir.Kredi aldığınız bankanız , bunu değerlendirdikten sonra , kesilen masraf hesabınıza yatırılacaktır. Fakat şu andaki durumunun, ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız E. DEVLET Üzerinden takip edebilirsiniz.
   İği Günler

 11. merhabalar ben ziraat ban kasına 2gün sonra tam 1 yıl olacak dosya masrafı ıadesı talebınde bulundum.ama ne mesaj nede baska bır seyle dönmedıler bana.gecenlerde aradım bana sıradasınız dedıler.acaba ne oluyor bu bankada.

  • Merhaba Bilal bey
   Ziraat Bankası dosya masraflarının ödemelerini kısa zamanda yapmaya çalışıyor,fakat yoğunluktan dolayı gecikmiş olabilir. Fakat siz beklemek istemiyorsanız,elinizde bulunan “dekont”makbuz” ödeme belgeleri, ne kadar belge varsa toplayınız, . Eğer bulamıyorsanız bankanıza giderek , kredinizle ilgili belgeleri isteyiniz.Tüketici Hakem Heyetine Baş vurunuzu elinizdeki belgelerle yapınız.
   Dilekçenin nasıl yazılacağını baş vuruyu nasıl yapacağınızı göstren bir örnek.
   Dosya Masrafı İadesiDilekçesi Yazısını okuyabilirsiniz.
   İği Günler

 12. kolay gelsin ben 11/06/2015 tarihinde hakem heyetine basvuruda bulundum.o tarihten itibaren işleme alındı yazılıyor ama hala bi ses soluk çıkmadı ne yapmalıyım acaba?

  • Merhaba Sefa bey
   Tüketici hakem heyetlerindeki yoğunluktan dolayı değerlendirme işlemleri biraz uzayabiliyor, sizin dosyanız işleme alınmış kısa zamanda talebinizin neticelendirildiğini bildiren bilgi postayla tüketici hakem heyetinden gönderilecektir.Kredi aldığınız bankanız bunu değerlendirdikten sonra ,kesilen dosya masrafının hesabınıza yatırıdığını bildiren mesaj telefonunuza gelecektir.
   iği günler

 13. ben 2009 tarihte finansbanktan 2500tl 2011 denizbanktan 4000tl ve 2000tl 2013 garantiden 2000 tl cektim ve bunlar elime gecen mesela 2000 tl 3100 ödedim ama bankalara gidiyorum döküman istiyorum öyle bi belge vermiyoruz diyorlar vede 4000 + 2000 cektigim banka avukatlık oldum 6461 tl borc cıkarmış avukata 8282 ödedim o dekont elimde hangi yolu izlemem gerekir şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba erkan bey
   Öncelikle bulunduğunuz yerdeki tüketici hakem heyeti bürosuna kimliğinizle giderek oradaki görevli arkadaşa sorununuzu anlatın size nasıl bir yol izleyeceğinizi anlatacaktır .Bir diğrr baş vuracağınız yol bir hukuk bürosuna baş vurmanız eğer istanbuldaysanız ERPEK hukuk bürosuna baş vurursanız size yardımcı olacaklardır
   iği günler

 14. Merhaba Ben Ali
  ben bir turlu e devletten alacagimi goremedim. tarif giriyorum aradıgınız kriterlerde bulunamadı diye bır yazi veriyor.. yardim lutfen

  • Merhaba ali bey
   E devlet sistemine girmek için
   Dosya masrafı geri alma e devlet giriş için tıklayınız karşımıza ekranda sol üst köşede arama kutucuğuna tüketici şikayeti sorgulama yazarak otomatik olarak gelen listeden online tüketici şikayeti sorgulama gümrük veticaret bakanlığı listesi çıkacaktır tüketici şikayeti sorgulama gümrük ve ticatet bakanlığı tıklayınız karşımıza tüketici şikayet sorgulama çıkacaktır
   Başlangıç tarihi buraya kredi çekmeden önceki her hangi bir tarihi giriniz örnek baş vuru tarihinizi 03 03 2015dersek 01 01 2015 olarak tekrar gireceksiniz
   eğer gene göremezseniz baş vuru yaptığınız heyete giderek dosyanızın şu andaki durumunu öğrenebilirsiniz.
   iği günler

 15. Ben 1 sene önce dilekçe verdim ama hala cevabı gelmedi. Kaymakamlıga verdim Ne sonuç cıkabilir . Kredi Dosya masrafı hakkında bu sorum olacaktı.

 16. halil serdaroğlu

  Merhaba ;
  Eşim ve ben ayrı ayrı bankalardan çektiğimiz kredilerin dosya masraflarına itiraz ettik ve sonucunda gelen evraklarda eşim için olumlu benim için olumsuz karar çıktı , neden acaba?

  • Merhaba Halil Bey
   Kredi aldığınız bankanın kestiği dosya masrafıyla size ödenmek istenen tutar arasında farkmı var ki itiraz ettiniz öyleyse olumsuz çıkmasıbankayı sorumlu hale getirirki gerekirse yasal yollara baş vurarak alacağınızı yasal faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil edeceğinizi bildirebilirsiniz.
   iği günler

 17. İsmet Kanyılmaz

  Ben İsmet Kanyılmaz,
  Dosya masraflarım için başvuralı 9 ay oldum.Henüz bir cevap alamadım.
  Nasıl cevap alabilirim.
  Adresimde oturmuyorum uşakta şu adreste kardeşim var onların adresi:Fatih Mahallesi 0va Caddesi,Sanayiciler sitesi Kardelen Apartmanı no 138 daire:37

  • Merhaba İsmet bey
   Dosya masrafı için tükerici hakem heyetine baş vuru yaptıysanız Edevlet üzerinden sorgulayarak dosyanızın takipcisi olabilirsiniz nasıl sorgulama yapılacağını yukardaki bilgilerden okuyabilirsiniz
   ama tüketici hakem heyetine baş vurmayıp direk kredi aldığınız bankaya baş vuru yaptıysanız e devlet üzerinden sorgulamada gözükmez bulunduğunuz yerdeki kredi aldığınız bankanın şubesine giderek gerekli bilgileride alabilirsiniz
   iği günler

 18. merhaba bende 10 ay önce heyete başvurdum 6 aydırda işleme alındı yazıyor neyapmam lazım acaba

  • Merhaba melis hanım
   Tüketici hakem heyetlerindeki iş yoğunluğundan dolayı baş vuru şikayetlerinizin süresi uzayabiliyor sizin dosyanız işleme alınmış kısa zamanda değerlendirme yapıldıktan sonra talebinizin neticelendirildiğini bildiren bilgi postayla tüketici hakem heyetinden gönderilecektir kredi aldığınız bankanız bunu değerlendirdikten sonra kesilen masraf hesabınıza yatırılacaktır
   iği günler

 19. Merhaba bende 2014 yılı ekim ayında tüketici kredisi masraf iadesi hakkında başvuru yapmıştım ama hala bi sonuç çıkmadı herhangi bir mesajda gelmedi. Tşk.

  • Merhaba Mehmet bey
   Yaptığınız baş vurunun sonucunu Edevlet giriş için tıklayınız sol üst köşedeki arama kutucuğuna tüketici sorgulama yazıp istenen bilgileri verirseniz baş vurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz sonuç alamazsanız evraklarınızı verdiğiniz yere tekrar sorabilirsiniz iği günler

 20. ben bir turlu e devletten alacagimi goremedim. tarif giriyorum aradıgınız kriterlerde bulunamadı diye bır yazi veriyor.. yardim lutfen

  • Merhaba Ferit bey
   E devlet sisteminden aradığınız cevapların olmamasının bir çok sebebi olabilir birincisi baş vuru tarihinizi 05 05 2015 dersek siz 04 04 2015 tekrar sorulayabilirsiniz ikincisi evrakları verdiğiniz görevlliler sisteme girmemiş olabilirlr bir başka şık evraklarınızda harf veya rakam yanlışlığı olabilir bunları deneyipte sonuç alamazsanız evraklarınızı verdiğiniz yere şifayen baş vurun

 21. Merhaba Filiz hanım
  E devlet sorgulamasından sonuç alabilmeniz için yaptığınız sorgulamanınbaşlangıç tarihi tüketici hakem heyetine yaptığınız her hangi birtarihten önce olmalıdır ÖRNEĞİN başvuru tarihimiz 03 03 2015 dersek siz geriye dönük 01 01 2015 tekrar deneyin sistemde baş vurunuzla ilgili bir bilgi göremezseniz baş vurunuzu yaptığınız tüketici hakem heyetindeki görevli baş vurunuzu E devlet sistemine girmemiştir tekrar heyete baş vurarak bilgi alabilirsiniz

 22. Merhaba,
  evrakları heyete teslim edeli 7 ay oldu.paranın iade edilmesi 1 seneyi bulabilir diyorsunuz ben edevlet şifresi ile baktığımda da herhangi bir başvuru görünmüyor bu normal mi ne yapmam gerekir.(garanti bankası teb denizbank finansbank)teşekkür ederim.

 23. merhabalar, refinans için benden alınan 2.600 liralık masraf iadesi için il hakem heyetine ,
  1.750 liralık(4 ayrı kredi toplamı) maraf iadesi için ilçe hakem heyetine ayrı ayrı başvura biliyormuyum? (aynı banka)

 24. Merhaba;

  3000 tl lik bir dosya masrafım vardı mart ayında tüketici hakem heyetine basvurumu yaptım ve dün teblıgat kagıdı geldi bankanın söz konusu dosya masrafını tarafıma iadesine kararı verilmiş.Benim sorum 15 gün içinde tüketici hakem heyetine başvurunuz yazıyor benim yapmam gereken birşey varmı ve bundan sonraki süreç nasıl işleyecek ben ne yapmalıyım.Şimdiden teşekkür ederim.

 25. Merhaba nuh bey
  Edevlet üzerinden yaptığınız sorgulamanın başlangıç tarihitüketici hakem heyetine yaptığınız herhangi birtarihtenönce olmalıdırörneğin başvuru tarihinizi 01012015 dersek siz geriye dönük 03 03 2014olarak tekrar deneyin göremezseniz tahminen baş vuru yaptığınız tüketici hakem heyetindeki görevliler dosyanızı sisteme girmemişlerdir tekrar tüketici hakem heyetine baş vurun sonuç alamazsanız eğer istanbulda ikamet ediyorsanız
  ERPEK HUKUK bürosuna baş vurabilirsiniz

 26. Slm.
  Öncelikle teşekkur ederim değerli bilgilireniz için.
  12.06.2014 de, bahcelievler tüketici hakem heyetine başvurum oldu. E devletten bakıyorum işlem görünmuyor bile. Bugun 09.07.2015. Yaklaşık olarak 13 ay oldu ses yok.
  Tekrardan evraklarla bir avukata başvursam acaba bir sorun olurmu. Çünki diğer taraftada da hakem heyetinde 13 aydır.
  Saygılarımla

 27. Merhaba Emine hanım

  Emine hanım bankaya başvuru yapmışınız 5 aydır cevap alamamıi iseniz dosya masrafı iadesi için toparlamış olduğunuz evraklarınız ile bağlı olduğunuz il y ada ilçedeki tüketici hakem heyetine başvuru yapınız. işlemleriniz daha çabuk sonuçlanacaktır ve ayrıca internet üzerinden de dosya masrafı geri alma dilekçenizi takip edebilme olanağınız olacaktır.

  • Merabalar oncelikle kolay gelsin. Biz esimle ocak 2015te basvuru yaptik ve haziran da hakem heyeti karari cikmis.bize ise ptt ile temmuz ayinda ulaştı. Ancak hala bir odeme yapilmadi? Farkli bir şehre tasındigimiz icin ordan basvuru yapmistik ve sikayet edilen ziraat subesi ankarada (merkez oldugu icin sanirim) gozukuyor. Biz kredi cektigimiz subeye gittigimizde sikayet edilen biz degiliz dediler ve hic ilgilenmediler. Bu durumda ne yapmamiz gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim

 28. ziraat bankasına hakem heyetine gitmeden dilekçe vererek dosya masrafı iademi istedim 5 ay oldu hiç bir sonuç yok bankaya sorduğumda bilmiyoruz bekleyin diye ters cevap aldım genel müdür açıklıyor mağdur etmiyeceğiz herkes parasını alacak diye hiç bir sonuç yok bizimle dalgamı geçiliyor anlamadım emekli insanız parayada ihtiyacımız var olmazsa niye uğraşalım e devletten sorgula diyorsunuz onuda beceremedim yardım edin benim başvurum ne durumda acaba nereye soeacağımı şaşırdım

 29. Merhaba

  şerife hanım

  yukardada dediğim gibi tüketici hakem heyetine verdiğiniz dosyanıziçin kısa zamanda bir sonuç verileceği anlamına gelmektedir

 30. merhaba mustafa bey dosya masraflarını almak için tüketici hakem heyetini iki dosya vermiştim ve 10 ay oldu. edevletten sorguladığım zaman durum bölümünde, birinde İŞLEME ALINDI diğerinde ise GÜNDEMDE alındı yazıyor. acaba ne anlama geliyor yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

 31. merhaba edevletten baktığım zaman gündemde yazıyor acaba ne anlama geliyor

 32. eylül sonunda başvurumuzu yaptık.halen karar çıkmadı.birde dekontları lmak için bir dünya para ödedik.Rezillik yaa.Yapılandırma yaptığımda her iki seferde de dosya masrafı alındı.ve halen ziraat bankası yatırmamak için direniyor.

  • Merhaba Seher Hanım

   bir yıla yakın bir süre geçmiş acilen ikamet ettiğiniz tüketici hakem heyetine dekont vb. evraklarınızla gidiniz. Ayrıca dekont için para verilmemektedir. Eğer ödemişseniz dekontlar için ödediğiniz ücret için de iade tüketici hakem heyetine talebinde bulunun.

 33. Ben doğrudan bankaya gittim dilekçe imzaladim bana iki kez mesaj geldi birincide isteğiniz işleme alınmıştır dedi ikincide isteğiniz değerlendirmeye alınmıştır sonucu tarafiniza bildirilecektir diye ama ala bildirilmedi nasıl bir değerlendirme böyle bitmek bilmiyo bankanın alacağı olsa hemen değerlendiriyor

  • Merhaba Özcan Bey,
   Hakem heyetine başvuru yapmadığınız için sadece banka şubesine giderek dosya masrafı geri alma talebinizin son durumunu öğrenebilirsiniz. Dosya masrafı geri alma talebini yaptıktan sonra 6 aydan fazla bir süre oldu mu acaba ?

 34. Dosya masraf parasi 2.064 tl kesildi bende bunun icin tuketici hakem heyetine basvurdum ve kesilen paranin faizi ile birlikte tarafima verilmesi karari cikti. Banka kesilen paranin 1300  tl’sinin dosya masraf parasi gerisinin sigorta, ekspertiz vs parasi oldugunu o yuzden paranin 1300 tl’sini odeyeceklerini soyluyor. Tuketici hakem heyetini aradim bizim verdigimiz kagitta ne jadar geri size odenmesi yaziyorsa onu odemek zorundalar, odemezlerse icraya verin diyor. Bu konuda bilgi alabilirmiyim, ne yapmam gerekiyor?
  Tesekkurler!

  • Merhaba Gurken Bey,

   size verilen kağıtta bankanın size ödemesi gereken miktar net bir şekilde yazmaktadır. O ücreti ödemek istemiyorsa icra ya vermeniz gerekmektedir. kesinlikle banka tarafından önerilen miktarı kabul etmeyin hakem heyeti sonucunda çıkan miktarı bankanın ödemesi gerekmektedir.

 35. yaklaşık iki yıldır uğraş veriyorum halen 1840tl tutarı olan paramı ziraat bankasi vermemekte dırenıyorbune rezıllık bunasil adalet utanç verici yok mahkemymış yok savcıymış yok ıcraymış yok avukatmış yok hakem heyetıymışboyle rezııllk olurda bukadarını görmedık adalet nerde devlet nerde utanç verıcı nalet olsun verdığiniz paraya nalet zehır zukkum olsun ………

  • Merhaba Etem bey dosya masrafı geri iade talebiniz değerlendirme aşamasında eğer kredi kullanırken kesilen dosya masrafı tutarıyla tüketici hakem heyeti kararı birbiriyle uyuşmazsa iade talebinizin sonucu olumlu olmayabilir. Tutarın birbiriyle uyup uymaması veya hiç ödenmeyecek olmasının sebebi tam öğrenilip ona göre bir yol izleyebilirsiniz.iyi günler

   • iyi günler sinem hanım.nisan ayı 29.2015tarıhınde ışleme alındı mesj geldı.yaklaşık dört ay oldu sonüç yokve genel müdürlüğü arıyorum bekleyın yoğunluk var diyorlar.ayrıca 4440000.u ariyorum oda eyni söylıyor acaba gerçek ödenecekmi yoksa bizi oyalama taktığimi iyi günler..

  • ömer karaoğlan

   Abicim;
   tanıdık avukat varsa on günde çok çok bir ayda alırsın… avukata cüzi bir miktar vekalet parası verirsin kısa sürede eline geçer. arkadaşım öyle aldı… kesin çözüm inan bana…

   • Avukat yardımıyla işleminiz hızlanacaktır. Yukarıda da bahsedildiği gibi avukatlar bu işler için çok büyük ücretler talep etmemektedir. dosya masrafı geri iadesi işlemi uzun sürmüş ise ve İstanbul’da ikamet ediyorsanız Erpek Hukuk Bürosu’na danışabilirsiniz. Ayrıca av.ahmeterpek@gmail.com adresine mail atarak iletişim kurun size yardımcı olacaktırlar.

   • Danışmanlık şirketlerinden ziyade hukuk büroları daha mantıklıdır. Çünkü dosya masrafı geri alma bahanesiyle danışmanlık şirketleri kaynaklı bir çok vatandaş dolandırılmış ya da alacağı paranın çoğunu oraya ödemek zorunda kalmıştır. Bu nedenle öncelikle bir avukatla görüşün ve ne istediğinizi ve onun sizden ne istediğini önceden konuşup anlaşın işleriniz daha kolay ve hızlıca yürüyecektir.

Sorunuzu sorun biz cevaplayalım...

%d blogcu bunu beğendi: