Breaking News
Home / Banka Dosya Masrafı Geri Alma - İade / Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır ? Garanti Alacaksınız

Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır ? Garanti Alacaksınız

Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır ?

Adım adım dosya masrafı nasıl geri alınır ?  uzman banka personellerimiz tarafından anlatılmaktadır. Dosya masrafı iadesi için yazılmış bu yazıda yazarlarımız hiçbir özel danışmanlık şirketleri veya hukuk bürosu için çalışmamakta olup bu yazı tamamen bankalarda çalışan ve Tüketici Hakem Heyetlerinde Görevli kamu personellerinde alınan bilgiler doğrultusunda yazılmıştır.

İnternette aramış olduğunuz dosya masrafı nasıl geri alınır ?, kredi dosya masrafları nasıl geri alınır ?, dosya masrafı nasıl geri alınır ? , Dosya Masraflarını Nasıl Geri Alabilirim ? şeklinde bir çok sorunun cevabını bu yazımız da bulabilirsiniz .

Bilindiği üzere yeni tüketici kanunu 28 Kasım 2013 tarihinde yayınlandı ve 2 mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girdi. Kanun, tüketici lehine pek çok yeniklikler de getirdi. Bu yeniliklerin hiç kuşkusuz tüketici / vatandaş tarafından en önemli sonucu ise bankalardan kesilen dosya masrafları iadesi kanunudur. Bu kanuna istinaden tüketiciler  dosya masrafı geri alma için arayış içine girdiler.

Öncelikli olarak banka dosya masrafı nasıl geri alınır ? sorusu ayrıntılı olarak cevap bulmak isterseniz aşağıdaki yazıyı okumanız tavsiye edilmektedir.

dosya masrafı nasıl geri alınır
dosya masrafı nasıl geri alınır

Dosya masrafı iadesi ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak adım adım dosya masrafı geri alma yazısını okumanız tavsiye edilmektedir.

Ayrıca Kredi Dosya Masrafi İadesi Dilekçesi nasıl hazırlanır ve her bir banka için uygun olarak yazılmış hazır dilekçeleri indirmek için buraya tıklayınız.

Dosya Masrafı Geri Alma – Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır ?

2013 yılında Dosya Masrafı Geri Alma ve iade işlemleri için Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu ( BDDK ) tarafından  finansal tüketicilerden alınan ücretlere ilişkin usul ve esaslar hakkında kritik bir yönetmelik yayınladı.

**BDDK tarafından yayınlanan Dosya masrafı nasıl geri alınır ? yazısının temelini oluşturan yönetmeliği buraya tıklayarak BDDK’nın resmi sitesinden incelemeniz faydalı olacaktır.

Bu yönetmeliğe göre bireysel krediler de alınacak ücretleri düzenlendi. Bu yönetmelikle beraber  tüketici bireysel tüketici kredi kullandıktan sonra 15 gün içerinde krediden cayma hakkına sahip oldu. Yani Dosya Parasını Geri Alma için 15 gün içerisinde krediyi bankaya geri iade hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca kredi sözleşmeleri ile ilgili olarak  da özellikler daha önceden kullanmış olduğunuz 10 yıl geriye dönük olarak alınan kredi masrafları ile ilgili olarak da bankalar tarafında kesilen dosya masrafı adı altında tüm kesintilerin tüketicilere geri iadesine karar verildi.

2013 yılındaki Yargıtayın Dosya Masraflarının Geri Alınması kararıyla vatandaşlar dosya masraflarını geri alma için Tüketici hakem Heyetlerine ve Ticaret mahkemelerine başvurdular. Tabii ardından hakem heyetlerinin bazen vatandaş aleyhine karar vermesi ve bazen de Ticaret mahkemelerin bankayı haklı bularak mahkeme ücretlerini tüketiciye ödetmesi dosya masrafı iadesi için başvuran vatandaş sayısında azalmaya sebep oldu.

2014 yılında Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın “ Dosya masraflarını mahkemesiz iade ediyoruz “ açıklamasının ardından tekrardan tüketicilerde bir umut oluştu.

2015 yılı itibari ile dosya ise durum vatandaş lehine iyice döndü. Şu an için neredeyse tüm Tüketici hakem Heyetleri ve Ticaret mahkemeleri Tüketici lehine yani kredi dosya masrafının iadesi hükmünü vermektedirler.

Burada dikkat edilmesi gereken konu kredi dosya masrafları nasıl geri alınır ? iyice araştırılmalı ve dolandırıcılık olaylarına karşı dikkatli olunmalıdır.

Aşağıdaki yorum kısmına sorularınızı sorarak takıldığınız yerlerde banka personeli yazarların doğrultusunda adım atmanızdır. 

Dosya masrafınızı geri alabilmek için kullanmış olduğunuz kredi türü çok önemlidir. ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ya da ev kredi ( konut kredisi ) kullanmışsanız dosya masrafı kesintisini geri alabilme ihtimaliniz çok yüksektir. Öte yandan tarım kredisi gibi ya da kurumsal krediler vb. krediler için bir açıklık getirmek gerekirse ticari kredi ve diğer tüm kredilerde dosya masrafı iadesi talep etmek mümkündür. Ve ayrıca çiftçi kredisi dosya masrafı iadesi işlemi için de başvuruda bulunabilme hakkınız bulunmaktadır.  Bazı yanlış kaynaklarda ticari kredilerde ve çiftçi kredilerinde dosya masrafı iadesi yapılmaz şeklindeki yanlış bilgilere itibar etmeyiniz.

Kredi Dosya Masrafı iade Alan Var mı ? – Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır ?

dosya masrafı nasıl geri alınır
dosya masrafı nasıl geri alınır

Kredi dosya masrafı iade alan var mı ? diye soru aklınızda var ise bu sorunun cevabı %99.9 oranında evettir. Şu an için doğru bir prosedür izleyen hemen hemen herkes dosya masrafını geri alabilmektedir.

Kredi Masraflarının İadesi için yapılmış örnek bir  dosya masrafı mahkeme kararı ve dosya masrafı yargıtay kararı aşağıdadır.

Yargıtay 13. Dairesinin 2014 itibariyle vermiş olduğu karar ayrıntıları aşağıdadır.

Daire:13
Tarih:2014
EsasNo:2014/13315
KararNo:2014/13503
İlgili Kavramlar: ticari kredi masraf iadesi

 Not: Bu yazıda adım adım kredi masraflari nasil geri alinir  yani dosya masrafı nasıl geri alınır anlatılmıştır. Dosya masrafınızın sonucunu öğrenmek için dosya masrafı sorgulama yazısını buraya tıklayarak okuyunuz.

About admin

Check Also

Adım Adım Dosya Masrafı Geri Alma – İade İşlemleri ( 2017 – Güncel)

Adım Adım Dosya Masrafı Geri Alma - İade İşlemleri ( 2016 - Güncel)

16 comments

 1. merhaba 2017 de konut kredisi çektim dosya masrafını alabilirmiyim nasıl bir yo izlemek gerek

 2. Merhaba bende farklı yıllarda farklı bankalardan 3 kredi çektim.en son çektiğim konut kredisini halen ödemekteyim.banka yetkilileri ödediğim kısmını alabileceğimi söylediler fakat ödenecek olan kısmı hakkında bilgi alamadım.yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhabalar Sayın Serap Hanım,

   Acaba kredi ektiğiniz tarih nedir?
   bu bilgileri gönderebilirseniz daha iyi yardımcı olmak isteriz.

   teşekkür ederiz. İyi günler dileriz.

 3. Merhabalar ben de 2011 yılında kredi cekmistim ve taksitlerim hala devam ediyor, dosya masrafı epey yüksek tutmuslar şimdi bakıyorum (4bin kusur) ben de basvursam geri alabilecek miyim?

  • Merhaba Evih hanım
   2015 Yılı itibarıyla ilçe tüketici hakem heyetlerinin 2.200 t.l ye kadar , il tüketici hakem heyetleri 3300 t.l ve yukarısı için aldığı kararlar tarafları yasal olarak bağlamaktadır .Sizin yapacağınız il tüketici hakem heyetine aldığınız kredinin evraklarıyla birlikte baş vuru yapmanız gerekmektedir.
   Heyet %99sizi haklı görüp dosya masrafınızın tarafınıza iadesine karar verecektir.
   İği Günler

 4. mrb sinem hnm 9 ay oldu hakem heyetine evraklarımı vereli hala haber gelmedi sadece 1 bankadan aldı

  • Merhaba erkan bey
   sorduğunuz soru eksik yazılmış ama anladığım kadarıyla baş vurduğunuz hakem heyetinden henüz bir yanıt alamamışsınız e devlet şifreniz varsa sorgulama yaparak dosyanızla ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz sisteme giriş olmamışsa evraklarınızı verdiğiniz heyete giderek sorabilirsiniz iği günler

 5. 25 25 iki ayri kiredi cekdim 10 .04 2015 tarihinde kiredi dosya masraflari geri almak icin basvuru yapmisiniz incelmeye alinmistir die halen suan bisey yok ama mahkemeye vericem artik

 6. 2012 ve 2014 de cekmis oldum kiredi dosya masrafini almak icin 2015 subatda kutahya gediz ziraat bankasina dilekce verdim halen suan bi sonuc alamadin ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba tamer bey

   gediz ziraat bankasından verdiğiniz dilekçenize bir cevap alamadınızı söylüyorsunuz gecikme yoğunluktan dolayı olabilir size önerim gediz hükümet binasındaki tüketici hakem heyetine evraklarınızlla acilen baş vurunuz.

 7. dosya masrafını geri almak için dilekçeyi bankaya mı vereceğiz yoksa tüketici hakem heyetine mi

 8. yaklaşık 7 ay oldu bir bilgi gelmedi durum ne nasıl öğrenebilirim

Sorunuzu sorun biz cevaplayalım...

%d blogcu bunu beğendi: