Breaking News
Home / Banka Dosya Masrafı Geri Alma - İade / Dosya Masrafı Sorgulama ( 2017-Güncel ) | e-Devlet

Dosya Masrafı Sorgulama ( 2017-Güncel ) | e-Devlet

Dosya Masrafı Sorgulama ( 2017-Güncel ) | e-Devlet

e-devlet Dosya Masrafı Sorgulama hizmeti ile e-devlet sitesi üzerinden Dosya Masrafı Sorgulama işleminizi kolayca yapılabilmektedir. e-devlet Dosya Masrafı takip hizmeti dosya masrafı iadesi başvurunuzun sonucunu e-devlet sitesinden takip edebilmeniz için sunulan kamu hizmettir.

Dosya masrafı iadesi ile ilgili olarak merak ettiğiniz konuları ya da banka şubelerinde karşılaştığınız sorunlarınızı çeşitli bankalarda kredi uzmanı olarak çalışan yazarlarımıza bu yazının altındaki yorum kısmına yorum bırakarak sorabilirsiniz.

Dosya Masrafı Sorgulama, e-devlet sitesi üzerinden ücretsiz olarak sunulan, kredi masrafınızın iadesi ile ilgili olarak kolayca bilgi öğrenmek için kullanabileceğiniz bir hizmettir. E-devlet üzerinden verilmeye başlayan bu  hizmet sayesinde online olarak  kredi dosya masrafınızın sonucu öğrenebilirsiniz.

Dosya masrafı iadesi işlemleri için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız, yani ” Bankadan Dosya Masrafı Nasıl Alınır ? ” şeklinde tam olarak bir bilgiye sahip değilseniz yapmanız ve yapmamanız gereken adımları

Adım Adım Dosya Masrafı Geri Alma – İade İşlemleri ( 2017 – Güncel) adlı makaleyi buraya okumanız tavsiye edilmektedir.

Tüketici Hakem Heyeti ve Ticaret Mahkeme kararı ile birlikte bankalardan on yıl öncesine kadar kullanılmış olan kredi kullandırım ücreti yani “dosya masrafı” , tüketici hakem heyetine başvurularak neredeyse %99 ihtimal ile tarafınıza iade edilmektedir.

Kredi Masraflarının İadesi İçin Neler Yapılabilir?

Bankalar daha önce taşıt, konut, ihtiyaç vb. türden kredilerden kesilen kredi masraflarının iadesi için müşterilerine pek yardımcı olmamaktadırlar. Bunun sonucunda tüketicilerin birçoğu hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleriyle uğraşmaktansa alacaklarından vazgeçmekteydiler. Tüketiciler için kredi masraflarını geri alma işlemi böyle karmaşık ve zahmetli bir durumda iken çok önemli bir gelişme yaşandı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ” mahkeme kararı olmadan dosya masrafını iade ediyoruz. “ açıklaması Ziraat Bankası başta olmak üzere Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi gibi büyük birçok bankadan kredi dosya masraflarını geri almak için binlerce vatandaşa umut oldu. Tüm bunların ardından birer birer bankalarda dosya masraflarını iade etme konusunda biraz daha anlayışlı davranmaya başladılar. Tabi bunun için öncelikle hakem heyetleri ve mahkemelere gitmek gerekmektedir. Öğrenmek için ise e-devlet sitesi üzerinden online tüketici şikayet sorgulama hizmeti yardımıyla Tüketici mahkeme sonucunu ya da hakem heyetinin sonucunu rahatlıkla öğrenebilmektesiniz.

Adım adım resimli ve videolu Dosya Masrafı ( Takip ) Sorgulama (2017 -Güncel) işlemi nasıl yapılır buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Ardından  mahkeme sonucunu ya da hakem heyetinin vermiş olduğu kararları beklemeye başladılar. Peki  Tüketici Kredi Dosya Masrafı sonucunuzu bağlı olduğunuz Valilik/Kaymakamlıktaki Tüketici Hakem Heyetine gitmeden de internet üzerinden çok kolaylıkla e-devlet sitesinden sorgulayabilirsiniz.

About admin

Check Also

Dosya Masrafı Geri Alma – Dosya Masrafı iadesi (2017 – Güncel )

 Dosya Masrafı Geri Alma (2017 – Güncel ) Banka dosya masrafı geri alma için bilinmesi gerekenler ve dosya …

71 comments

 1. VAKIFBANK KREDİ DOSYA MASRAFIM NE KADAR VE NASIL ALABİLİRİM YARDIMCI OLABİLİRMSİNİZ

 2. Merhabalar yapıkredi bankasından kredi çekmiştim dosya masrafını geri aldım 2013yılında e devlette gözüküyo dava acılmış olarak ne yapmalıyım

 3. Merhaba 5000 tl kredi çekecek ama 500 tl dosya masrafı istiyorlar bu dogrumudur

  • 8 ay oldu tüketici hakem heyetine basvurdum sonuç yok arayan yok e devletten bilgi alamıyorum nerden sorgulayabilirim

 4. Sabri koksal mayakon

  Dosya masraflarını almak için dilekçe verdim ne sana geri alabilirim arkadas dilekçeyi verdikten 1 hafta sonra parayı almis

 5. Dosyamasraflm nekadar

 6. merhaba ben mart 2006 da konut kredisi aldım ben de dosya masrafını geri alabilirmiyim

  • Merhaba Sayın Şerife Hanım,

   Malesef dosya masrafı iadelerinde on yıllık geriye alma hakkınız bulunmaktadır.

   2016 yılının mart ayında dosya masrafı iadesini talep etme hakkınızı kaybetmiş oldunuz.
   Ama yine de Tüketici hakem heyetinize de sormanızı tavsiye ederiz

   Teşekkür ederiz iyi günler dileriz

 7. meraba ben 28.08.2015 te başvuru yaptım ama hala sonuç gelmedi edevletten takip ediyorum hep işleme alındı diyor

  • Merhabalar Sayın Gülden Hanım,

   Tüketici Hakem Heyeti Karar verme süreci azami süresi 6 aydır. Karar verme süreci uzamasında durumunda 6 ay daha uzatma hakları bulunmaktadır. Böylece maksimum karar süresi 1 yıldır. Sizin durumunuzda süre 1 yılı aştığı için hemen hakem heyetinizden sonuç istemeye hakkınız bulunmaktadır. Konu ile ilgili Tüketici Hakem Heyeti Yönetmeliği 23.Maddesi şöyle demektedir.

   Karar süresi

   MADDE 23 – (1) Tüketici hakem heyetine yapılan başvurular, başvuru tarih ve sırasına göre en geç altı ay içinde görüşülür ve karara bağlanır. Yapılan başvurunun niteliği, başvuru konusu, mal veya hizmetin özelliği gibi hususlar dikkate alınarak, karar süresi en fazla altı ay daha uzatılabilir.

   Ayrıntı için Resmî Gazete’nin TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ YÖNETMELİĞİ’ne buradan ulaşabilirsiniz.

 8. mert yıldırımhan

  merhaba;

  2 seneye yakın oldu başvurum tüketici hakem heyetine yapmıştım e devlet sitesinden de göremiyorum ne yapmam gerekiyor?

  • Merhaba Mert bey
   Dosya masrafının iadesi için baş vuru yaptığınız tüketici hakem heyeti tarafından kabul edildiğini ve sonucunu öğrenmek için 3 yoldan sorgulama yapma imkanınız var
   1 Birinci yol TSU-Tüketici şikayeti uygulaması üzerinden http://tüketici şikayeti .tüketici.gov.tradresinden.
   2 ikinci yol ise e Devlet sitesi üzerindendosya masrafı sorgulama hizmeti ile.
   3 yol ise Gümrük ve ticaret Bakanlığı tarafından ücretsiz Alo 175 Tüketici hattı şikayet hattını arayarak dosya masrafı geri alma ve takibi hizmeti ile dosya masrafı nızı , sogulayabilirsiniz.
   4 yol ise Dosyanızı verdiğiniz heyete kimliğinizle giderek dosyanızın sonucunun ne olduğunu öğrenebilirsiniz.
   İği Günler..

 9. merhaba,
  SARIYER TÜKETİCİ İLÇE HAKEM HEYETİ FİNANSBANK A.Ş. Ümraniye Operasyon M erkezi(Vergi No:3880023334) 4582995 04/01/2016 Islak İmza İŞLEME ALINDI
  bende de bu yazıyor ben 2014 eylül ayında başvurmuştum şuan ne yapmam gerekiyor bankaya elimdeki kararla gitsem ne olur sizce

  • Merhaba Şavaş Bey
   Tüketici hakem heyetine verdiğiniz baş vuru dilekçeniz heyet tarafından işleme alınmış kısa zamanda sonuçlanacaktır. Sizin bankanıza gitmenize gerek yok, Tüketici hakem heyetinden , size ve bankanıza postayla tebligat gönderilecektir.
   Bankanız bunu değerlendirdikten sonra , dosya masrafı kesintisini hesabınıza ,
   yatıracaktır, bunuda size telefonunuza mesajla , Bildirecektir.
   İği Günler

 10. İbrahim KEYMIN

  Merhaba ben 2009 ve 2011 de çektiğim kredilerin ödeme planını kaybettim .bankadan aldığım ödeme planında dosya masrafı görünmüyor.BSMV yazan bölüm dosya masrafını gösteren bölümüdür, banka bu bölüme müdahele edebilirmi dosya masrafı göstermeden verebilirmi,birde herşey tamam olup dosya tüketici heyetine verilip 14 ay geçtikten sonra herhangi bir eksiklik varsa bunu öğrenip düzeltikten sonra yine 14 ay beklemekmi gerekir,Teşekkürler.

  • Merhaba İbrahim bey
   Bankanız aldığınız kredi için, dosya masrafı kesmedi ise siz hangi nedenle , Tüketici hakem heyetine baş vuru yaptınız bankanız eğer kredi verdiğinde dosya masrafı kesmişse bunu ödeme planında göstermek zorundadır .Tekrar bankanıza giderek bunu netleştirmesini isteme hakkınız var.
   Tüketici hakem heyetine verdiğiniz dosyanızın eksikliğini heyet size baş vurunuzu yaparken bildirmeliydi , yoğunluktan dolayı gözden kaçmış olabilir. Fakat siz dosyanızın şu andaki durumunu, E. Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz

   İği günler

 11. İbrahim KEYMIN

  Merhaba ben 2009 ve 2011 de çektiğim kredilerin ödeme planını kaybettim .bankadan aldığım ödeme planında dosya masrafı görünmüyor.BSMV yazan bölüm dosya masrafını gösteren bölümüdür, banka bu bölümü sıfır dosya masrafı göstermeden verebilirmi,birde herşey tamam olup dosya tüketici heyetine verilişinden 14 ay geçtikten sonra herhangi bir eksiklik varsa bunu öğrenip düzeltin sonra yine 14 ay beklemek gerekir,Teşekkürler.

 12. MERHABA MUSTAFA BEY,

  BEN NURGÜL HAKEM HEYETİNE DOSYA MASRAFLARI İÇİN BAŞVURDUM.AMA SİSTEMDE BU ŞEKİLDE GÖRÜNÜYOR.BU NE ANLAMA GELİYOR.LÜTFEN YARDIMCI OLUN.TEŞEKKÜR EDERİM..

  160220150003750 İŞLEME ALINDI FİNANSBANK A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 07.08.2015 Islak İmza Silinemez
  Form 057820150031407 İŞLEME ALINDI FİNANSBANK A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 07.08.2015 Islak İmza Silinemez
  Form 160220150003686 İŞLEME ALINDI FİNANSBANK A.Ş.GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 31.07.2015 Islak İmza Silinemez
  Form 160220150003687 İŞLEME ALINDI FİNANSBANK A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 31.07.2015 Islak İmza Silinemez
  Form 160220150003689 İŞLEME ALINDI FİNANSBANK A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 31.07.2015 Islak İmza Silinemez

  • Merhaba nurgül hanım
   Tüketici hakem heyetinden lehinize olumlu karar çıkmış bankanız kararı hukukçularına inceletiyor eğer karara itiraz etmezlerse kısa zamanda sonuç alırsınız telefonunuza dosya masrafı iadesinin hesabınıza yatırıldığını bildiren mesaj gelecektir
   iği günler

  • merhaba,
   paranızı alabildiniz mi?

 13. merhaba ben Ali Rıza Kaydım 12.09.2014 tarihinde esenyurt kaymakamlığındaki hakem heyetine ziraat bankası , işbankası ve asya katılım bankası ile ilgili dosya iade masrafı için dilekçem kabul edildi. 14 ay geçmesine rağmen tarafıma dönüş ve para iadesi olmadı . acaba daha beklemelimiyim yada nereye basvurmalıyım ? saygılarımla .. kolay gelsin

  • Merhaba Ali Rıza Bey
   Hakem heyetine verdiğiniz evraklarınızda herhangi bir eksiklik yoksa heyet evraklarınızı işleme koymuştur bunu öğrenmek için E Devlet şifrenize girerek evraklarınızın şu anda hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz Edevlet şifreniz yoksa baş vurunuzu yaptığınız heyete baş vurarak bilgi alabilirsiniz
   iği günler

   • teşekkür ederim Mustafa bey . Ancak ilk mailimde bildirdiğim üzere kabulunden 14 ay geçti . bu normal mi ? benim öğrenmek istediğim buydu. Zira e-devlet te evraklarımın işleme alındığı yazıyor. sıkıntım 14 ay normal mi? teşekkür ederim kolay gelsin

  • hocam bende esenyurtaki hakem heyetine başvurdum 29.08.2014 de garanti ve iş bankası için bugün baktım işleme alın mış esenyurt çok yoğun bekliyoruz bakalım garanti bankası aradı beni 400 tl alacağım var size 160 tl verelim dediler kabul etmedim arkadaşların bilgisine kesnlikle kabul etmeyin ararlarsa

 14. hocam benim sorgulamamda işleme alındı diyor napıcam beklicekmiyim yoksa nereye gidicem

  • Merhaba veysel bey
   Tüketici hakem heyetine verdiğiniz evraklarınızda herhangi bir eksiklik olmadığı talebinizin neticelendirilme aşamasında olduğu birsüre daha beklemeniz gerekebilir sonra talebinizin neticelendirildiğini bildiren bilgi postayla tüketici hakem heyetinden gönderilecektir kredi aldığınız bankanız bunu değerlendirdikten sonra kesilen masraf hesabınıza yatırılacaktır.
   iği günler

 15. Mustafa bey. Bugün garanti bankasından aradılar ve 448 lira ödemeyi yapalım davayı uzatmayalım gibi bir laf söyledi bende cuma arayın dedim. normalde alacağım miktar 600e yakındı. tüketici hakem heyetine ulaşamadım bi türlü. Bu neyin nesidir ne yapmalıyım ?

  • Merhaba emre bey
   öncelikle bankanız size böyle bir teklifte bulunamaz bankanıza baş vurarak pazarlık yapma gibi yasal olmayan teklifte bulunmalarının etik olmadığını alacağınız miktarın tamamını ödemeleri gerektiğini söyleyin eğer diretirlerse alacağınızın yasal faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerinin bankanızdan tahsil edilmek üzere yasal yollara baş vuracağınızı bildirin.
   iği günler

 16. merhaba 2014 ekımınde dosya masrafı ıcın başvuruda bulundum ama henüz bi cvp alamadım sorguladığımda sitede asagıdakı sekilide gorunuyor neden bu kadar uzamış olabılır
  , Durumu Bekliyor
  Kayıt Tarihi 14.05.2015 08:44:23
  Kayıt No 2015-0010804
  Şikayet Konusu DOSYA MASRAFI
  Şikayet Edilen FİNANSBANK A.Ş.

 17. Admin. demişsiniz ya garanti bankası son ana kadar direniyor diye. Peki biz işleme alındı yazısından sonra ne durumda bizim dava diye nereyi arayabiliriz?

  • Merhaba Emre bey
   Baş vuru yaptığınız evraklarınızda herhangi bir sorun olmadığını baş vurunuzun işleme alındığını kısa bir zamanda size ve kredi aldığınız bankaya bilgipostaylatüketici hakem heyetinden gönderilecektir kredi aldığınız bankanız bunu değerlendirdiktensonra kesilen masraf hesabınıza yatırılacaktır
   iği günler

 18. Merhaba. Efendim bende mart ayinda telefon icin samsungu şikâyet ettim ve e devlet uzerindem sorgulama yapinca isleme alindi diyor ne demek bu yani teşekkür ederim

  • Merhaba Muhammed bey
   Tüketici hakem heyetine yaptığınız baş vurunun tüketici hakem heyeti tarafından işleme alındığını kısa zamanda size olumlu olumsuz adresinize bilgi verileceğini söylüyor
   iği günler

 19. mrb hakem heyetıne dosya masraf iadesi icin basvuralı 1 yıl oldu ama henüz hic bir haber yok e devlette vıdeodakı gbı arama yaptırıyorm kayıt bulunamadı dıyor ne yapabilirm

  • Merhaba yasmin Hanım
   Hakem heyetlerindeki iş yoğunluğundan dolayı heyette bulunan görevli arkadaşlar baş vurunuzu sisteme girmemiş olabilir bir olasılıkda heyete vermiş olduğunuz evrak dosyanızda bir eksiklik olabilir siz heyete kimliğinizle birlikte giderek dosyanızın durumunu öğrenebilirsiniz
   iği günler

 20. Merhaba
  Benim akbankdan cekmis oldugum 3 kredinin dosya masrafi iadesi icin basvurdum 1 ay olmadan banka aradi 329 lira alacagim var isterseniz subemize gelin 128 tl verelim davadan vazgecin diyolar yoksa 1 yil kadar surermis ne yapalim kabul edeyimmi yaksa alayimmi

  • Merhaba murat bey
   Bankanıza baş vurarak kendilerinin pazarlık yapma gibi yasal olmayan bir teklifte bulunmalarının etik olmadığını alacağınızın yasal faizle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil edilmek üzere yasal yollara baş vuracağınızı bildirin .
   iği günler

 21. merhabalar,ben 24/10/2014 tarihinde konut kredisi çektim tüketici hakem heyetine 1230 tl lik kesilen dosya masrafının alamayacağımı söylediler gerekçe ise 2014 yılının 10. ayında yasa çıkmış bankalar 1000/5 komisyon alabilirler diye genede başvuru yapayım dedim öyle bir yasa veya kanun varmıdır…aygılarımla

 22. Sinem hanım ben Ziraat Bankasına dosya masrafı iadesi konusunda Şubat ayında başvuruda bulundum haziran ayında telefonuma mesaj geldi inceleme aşamasında bilgisi verildi acaba ödemelere başlandı mı , aşırı yoğunluk nedeniyle gecikmeyi anlıyoruz ama bankadan bir açıklama yapılırsa seviniriz ödeme ne zaman yapılır aydınlatırsanız sevinirim

  • Merhaba Cengiz bey
   ziraat bankası ödemeleri şu anda sürekli yapıyor dediğiniz gibi aşırı bir yoğunluk var kısa zamanda talebiniz gerçekleştirilecektir ama siz kredi aldiğınız şubeye giderek daha detaylı bir bilgi alabilirsiniz
   iği günler

 23. merhaba .2008 yılında kredı cektım ve mart ayı 2014 yılında hekem heyetıne dosya masrafı için başvurdum. e devletten gırdım 09.09.2014 yılında işleme alındı yazıyor .bır ay sonra 1 yıl olacak hala bır haber yokk ben ne yapabılırım .?kredı dosya masrafını cektıgım banka denızbanktır .yardımcı olursanız sevınırım .

  • Merhaba Şahin bey
   Tüketici hakem heyetlerindeki yoğunluktan dolayı bu değerlendirme işlemleri biraz uzayabiliyor değrlendirme yapıldıktan sonra talebinizin neticelendirildiğini bildiren bilgi postayla tüketici hakem heyetinden bankanıza gönderilecektir kredi aldığınız bankanız bunu değerlendirdikten sonra kesilen masraf hesabınıza yatırılıp mesajla size bildirilecektir . iyi günler

 24. Merhaba
  Ali bey
  elinize gelen evraklarla birlikte ilgili bankaya giderek dosya masrafınızın iade edilmesini isteyin mutlaka bir sonuç alacaksınız

 25. merhabalar, refinans için benden alınan 2.600 liralık masraf iadesi için il hakem heyetine ,
  1.750 liralık(4 ayrı kredi toplamı) maraf iadesi için ilçe hakem heyetine ayrı ayrı başvura biliyormuyum? (aynı banka)

  • Merhaba
   Dursun bey
   aynı bankadanda olsa aldığınız her bir kredi için bankanızdan ayrı ayrı evraklarınızı aıp bulunduğunuz yerdeki tüketici hakem heyetine baş vurunuzu yapabilirsiniz

 26. 21,05,2014 yılında çekilen kredi için başvuruda bulunabilirmiyiz.teşekkürler

 27. merhaba ben eda bilgin ben ziraat bankasında dosya masrafı için form doldurdum tüketici hakem heyetine gitmedim şubat ayında işleme alınmış dediler acaba ne zaman sonuç alabilirim.

  • Merhaba Eda hanım

   şubat ayından itibaren baya bir zaman geçmiş ziraat şubesine ayın 1 ile ile 15’i civarı günler (bu günler yoğun oluyor) hariç uğrayıp dosya masrafı iade dilekçenizin durumunu sorunuz. hale bekleme aşamasında ise tüketici hakem heyetine başvuruda bulunmanızı tavsiye ederim.

 28. Merhaba ben 5 değişik banka şubesinden toplam 15 kredi çekmiştim. Hepsi için masraf iade başvurusunda bulundum (07.08.2014 tarihinde) bu güne kadar Akbank (7 taneden 6 tanesi) telefonuma sms göndererek paranın hesabıma yatırıldığını bildirdi bununla ilgili herhangi bir mektup falan da almadım. Paralar gerçekten hesabıma yattı. Akbank yalnızca ev kredisi faizini güncelleme bedeli olan 1250 TL’yi yatırmadı bununla ilgili adresime mektup gönderildiğini sms olarak bildirdi ancak bugüne kadar (22.04.2015) herhangi bir mektup almadım. Öte yandan diğer bankalar İş Bankası (2 Adet Başvuru), Denizbank (1 adet başvuru), Garanti bankası (3 Adet başvuru) ki bu bankalarda şu anda bir hesabım yok son olarak ta maaşımın yatırıldığı Vakıfbank (2 başvuru) için bugüne kadar herhangi bir sms ya da mektup almadım. Kafa karıştırıcı bu süreç nasıl sonlanacak. Ben direkt gidip bankalara sorsam yardımcı olurlar mı? Üstelik bu kredilerin hepsini Ankara’daki bankalardan almıştım şimdi Antalya’da ikamet ediyorum. Bilgi verirseniz memnun olurum.

  • Merhaba Aytaç Bey,

   Akbank dosya masrafı geri ödeme konusunda müşterisini az yoran bankalardan birisidir. Hakem HEyetine Başvuru ulaştığı zaman karar sonucunu beklemeden iade işlemlerini gerçekleştirmektedirler.
   İşbankası ve DenizBank ve Vakif bank için başvurunuzun durumunu e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

   • bugüne kadarki hiç bir başvurum (Akbank tan tahsil ettiklerim de dahil) e-devlet sistemi üzerinde görünmüyor. Hakem heyeti sekreterliğini aradım 1 yıl dolmadan gelmeyin dedi.

 29. merhaba bende aynı şekil hakem heyetine 8 9 ay önce başvuruda bulunmuştum 5 tane ayrı kredi dosya masrafını geri almak için.e devlette aynı şekilde sorgulattığım da sizin videodaki gibi işleme alındı yazısı var hepsinde bu ne anlama geliyor ? kredi çektiğim bankalarda hesap kartım bulunmuyor yattıysa nereye yatmıştır nasıl alabilirim ? ilginiz için şimdiden teşekkürler iyi günler.

  • Merhaba ebubekir bey dosya masrafı iadeleriniz yapıldığında eğer şuan mevcut hesaplarınız kapalı ise size yeni hesap açılıp o hesaba paranız yatırılacaktır. Dosya masrafınız iade edildikten sonra kimliğinizle şubelerden hesabınızdan paranızı cekebilirsiniz. İyi günler

   • anladım çok teşekkürler son bi sorum daha var şuan şikayet sorgulama sizin videonuzdaki gibi işleme alındı yazısı var bu sizin belirttiğiniz gibi paranın yattığını mı belirtiyor ?

    • Merhabalar Ebubekir bey, tüketici şikayeti uygulama sayfasında işleme alındı yazması, kredi masrafı iadesiniz için hakem heyetinin başvurunuzu onayladığını göstermektedir. Parayı yatırma işlemi bankadan bankaya değişmektedir. Örneğin Akbank eğer maaş müşterisi iseniz genellikle hakem heyetine dilekçenizin ulaşmasıyla birlikte hakem heyetinin kararlarını beklemeden otomatik olarak maaş müşterilerinin hesaplarına yatırmaktadır. Ancak Garanti Bankası son ana kadar dosya masrafını iade etmemek için direnmektedir.

     Kısacası dilekçenizin şu an işlem aşamasında olduğunu 3-6 ay içinde bir karar verileceğini (eğer evraklarınızın tam ise çokbüyük ihtimalle sizin lehinize) göstermektedir.

     • Sn Admin, aşağıda da yazdığım gibi 15 başvurumun 6 tanesini tahsil ettim ama bunlar da dahil hiç bir başvurum tüketici şikayeti uygulama sayfasında görünmüyor neden olabilir? teşekkürler

  • Merhaba Ebubekir bey, tüketici hakem heyetlerindeki yoğunluktan dolayı bu değerlendirme işlemi biraz uzayabiliyor. Değerlendirme aşamasından sonra size talebinizin neticelendiğine dair postayla tüketici hakem heyetinden bildirim yapılacaktır. Daha sonra bu bildirim şubenizdede değerlendirildikten sonra kesilen dosya masrafı tutarı hesabınıza yatırılacaktır. İyi günler

 30. Sinem hanım merhaba,

  Dosya masrafı iademiz ile ilgili 26/12/2014 tarihinde Ataşehir kaymakamlığı tüketici hakem heyeti kararı çıkarılmıştır. Biz 04/06/2014 tarihinde şikayetçi olmuştuk.
  O günden bu yana hiç bir şekilde geri dönüş veya hesaba iade yapılmadı. şimdi ziraat bankası içerenköy şubesi ile görüştüm.Telefonu açan bayan ” geçen hafta ekim 2014 başvurusu için iade yapılmış, sizin ki ne zaman çıkar inanın bilmiyorum. İadeyi genel müdürlük çıkarıyor. ama onlara telefon ile ulaşamazsınız bilgisini verdi.
  ne yapabiliriz bilemiyorum. iade süreci bu kadar mı uzun ve sancılı oluyor anlam veremiyorum..
  süreci hızlandırmak için yapılacak bir şey var mı?
  konuyla ilgili bilgilerinizi rica ederim.
  iyi çalışmalar

  • Merhaba Yunus Bey tüketici hakem heyeti kararları artık şubelerde aşırı yoğunluğa sebep olmuş durumdadır.Kararlar yoğunluk sebebiyle normal sürenin malesefki üzerinde sonuçlarak hesaplara aktarım yapılmaktadır. Tüketici hakem heyetinden çıkan kararla kredinizdrn kesilen komisyon oranı tutuyorsa iade süresi daha kısalıyor ancak şube yoğunluğuna göre değişebiliyor. Kredi çektiğiniz şubeye tüketici hakem heyeti kararıyla birlikte gidip görüşebilirsiniz İyi günler

 31. 2 Yıldır Ziraat Bankası Bireysel Krediler Uzmanı Olarak çalışmaktayım. Dosya Masrafı İadesi ile ilgili olarak sorularınız varsa burdan yardımcı olmaya çalışacağım.

  • 2014 ün haziran ayında başvuru yaptım kredim ziraat bankasında idi.e devlette sorgulama yapamıyorum.sistemde yaşanan teknik bir aksaklık diyor sürekli nezaman denesem aynı.yardımcı olabilirmisiniz?

   • Merhaba
    Yıldız hanım
    baş vurunuzu kredi aldığınız bankayamı yoksa tüketici hakem heyetinemi yaptınız bankaya yaptıysanız e dvlet şifrenizde gözükmez fakat tüketici hakem heyetine evraklarınızla birlikte dilekçenizi verdiyseniz e devlet sorgulamanızda görmeniz gerekir dilekçenizde bir yanlışlık yok ise

  • ziraat bankasından dosya masrafı geri ödemem var dava sonuclanıp bana bildiri geleli ıkıbucuk ay oldu birkaç defa ılgılı şubeyi aradım bana bu işlerin zaman aldığını zaman içerisinde ödeme mutlaka olur belki 6 ay belkide daha fazla zaman alır bekleyin denildi.. muaallak cumlelerden bıktım bu durumda ne yapmam gerekıyor yardımcı olursanız sevınırım saygılarımla

  • Merhabalar
   Garanti bankasindan 2 kez kredi kullandim dokumanlari istedim 50 tl ucret istediler boyle bir sey varmi neyapmam gerekir
   Saygilar.

  • Merhaba ben hakan ben 2003 du galiba kredi çekmiştim simdi basvursam masrafları alabilirmiyim yoksa süre varmı benim on seneyi geçti

Sorunuzu sorun biz cevaplayalım...

%d blogcu bunu beğendi: