Breaking News
Home / e-İmza İle e-Devlete Giriş / E-imza ile e-devlete Nasıl Giriş Yapılır – Adım Adım Resimli Anlatım

E-imza ile e-devlete Nasıl Giriş Yapılır – Adım Adım Resimli Anlatım

E-imza ile e-devlete Nasıl Giriş Yapılır – Adım Adım Resimli Anlatım

e-imza ile giriş hizmetini kullarak e-devlet sitesinde resmi işlemleriniz bir çoğunu kamuya gitmeden yapabilmektesiniz. E-imza ile e-devlet giriş işlemini anlatmadan önce bilmemiz gereken bazı tanımlar vardır?

E-imza ( Elektronik imza): Başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veridir. Aklımıza e-imza nerden alabiliriz gibi bir soru gelmesi muhtemeldir. E-İmza Nasil Alinir ? Sorusunun cevabı için ESHS yani Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı bir firmadan alınabilir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkili Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı firmaları aşağıdadır. E-İmza Alma işlemi ile ilgili ayrıntılı bilgi İçin BTK’nin sitesini ziyaret edebilirsiniz.  e-imza ile giriş  işlemi  için resmi olarak e-imza satan firma listesi aşağıdadır.

1- Elektronik Bilgi Güvenliği AŞ. ( E Güven Elektronik İmza )

2- TUBİTAK-UEKAE (Kamu Sertifikasyon Merkezi)

3- TürkTrust Bilgi, İletişim ve Bilişim Güvenliği Hizmetleri AŞ.

4- EBG Bilişim Teknolojileri ve Hizmetleri AŞ.(E-Tuğra)

5- Sertifikasyon Merkezi (EGMSM)

6- E-İmza Bilgi Güvenliği Hizmetleri A.Ş.(e-İmza TR)

eğer iş yeriniz için resmi işlemlerde kullanmak istiyorsanız ve E-İmza Nasıl Alınır ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen yukarıdaki firmalardan birisi ile irtibata geçiniz. Yukarıdaki firmalar dışındaki yerlerden alınan e-imzalar sizin için sorun oluşturabilmektedir.

Adım Adım Resimli e-imza ile giriş  işlemi

 1-) E-imza ile e-devlet giriş işlemi için öncelikle  E-imza ile giriş için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir sayfasına tıklayarak ya da aşağıdaki resme tıklayarak  e-devlet giriş ana sayfası açılmalıdır.

e-devlet resmi giriş sayfası
e-devlet resmi giriş sayfası

E-İmza Giriş işlemi için yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere Elektronik İmza(3) linkini tıklayarak aşağıdaki ekranda kırmızı ile çizili bölgede  “Always trust content from this Publisher.”  seçilir. Daha sonra Run(1) butonuna basılır.

e-devlete e-imza ile giriş -2
e-devlete e-imza ile giriş -2

Daha sonra Aşağıdaki gibi uyarı ekranında No(1) butonuna basılır.

e-devlete e-imza ile giriş -3
e-devlete e-imza ile giriş -3

Şimdi e-imza kartını okuyucuya yerleştirerek ekrandaki uygun olan Kart Tipi seçilir. Ve aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi Sisteme ilk defa girileceği zaman Kayıt(1) seçilir. Devam butonuna basılır. Daha sonraki sisteme girişlerde Giriş(2) seçilir. Devam butonuna basılır.

e-devlete e-imza ile giriş -4
e-devlete e-imza ile giriş -4

Böylelikle e-imza ile giriş nasıl yapılır gösterilmiş bulunmaktadır.

e-devlete e-imza ile giriş ile şifre ile Giriş Arasında Ne Fark Vardır?

e-imza ile giriş yaparak online olarak kamu kurumuna gitmeden kendi bilgisayarınızdan bir çok işinizi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin adres bildirimi için normal de valilik / kaymakamlıkta nüfüs dairesinde Adres Değişikliği Bildirimi masasıan gitmeniz gerekmektedir. Ama e-imzanız var ise internet üzerinden yeni adresinizi bildirebilirsiniz.

E-imza ile E-devlet Giriş, Elektronik İmza İle E-devlete Nasıl Giriş Yapılır, Elektronik İmza-devlete Nasıl Giriş Yapılır, e-devlet giriş, devlete giriş, imza nasıl kullanılır

About admin

Sorunuzu sorun biz cevaplayalım...

%d blogcu bunu beğendi: