Breaking News
Home / MEB e-Okul Sistemi Giriş / e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Yapılır ?

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Yapılır ?

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Yapılır ?

MEB e-okul öğretmen girişi için aşağıdaki resme tıklayarak ya da buraya tıklayarak MEB e-okul öğretmen girişi sayfasına erişebilirsiniz. e-okul sistemi nasıl kullanılır bu konuda anlatılmaktadır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır ?

e-okul öğretmen girişi  sayfası açıldığında karşınıza gelecek ekran görüntüsü Şekil 1-1’deki gibidir.

MEB e-okul giriş ekranı 1-1
MEB e-okul giriş ekranı 1-1

Şekil 1-1’de görüldüğü gibi orta kısımda internet tarayıcısı bulunmakta ve E-Okul giriş sayfası otomatik olarak gelmektedir. Sağ üst kısımda; her internet tarayıcısında bulunan Geri, İleri, Yenile ve Ana Sayfa butonları bulunmaktadır. Bu butonlar yardımıyla sayfayı yenileyebilir, ana sayfa olan E-Okul giriş sayfasını görüntüleyebilir ve sayfalar arasında ileri geri tuşlarıyla geçiş yapabilirsiniz. Üst orta kısımda ise E-Okul MEB sisteminde bulunduğumuz sayfanın adresi görüntülenmektedir.

Sol üst köşede bulunan iki adet butondan birincisi “Davranış Notu İşlemleri” ekranına geçişi sağlamakta, ikincisi ise “Davranış Notu İşlemleri” ekranından girilen notların sisteme aktarılmasını sağlamaktadır. Bu iki buton ayrıntılarıyla “Davranış Notu Girişi” bölümünde anlatılacaktır.

Sol üstte görülen sekmeler programın ana işlevlerini belirtmektedir. Bu sekmeler sırası ile:

2)    Davranış Notu Girişi

“Davranış Notu Girişi” işlemlerinin yapıldığı kısımdır.  e-okul öğretmen girişi  sayfasında aynı zamanda program ilk açıldığında bu sekme açılır ve E-Okul sistemine giriş buradan yapılır.

e-okul öğretmen girişi sistemine Davranış notu girebilmek için önce programın orta ekranındaki internet tarayıcısından E-Okul Meb Tr sistemine giriş yapılıp Davranış Notları menüsünde sınıf ve ders seçilerek sınıf listesi görüntülenir. Daha sonra Şekil 2-1’de belirtilen sol üst köşedeki butona tıklanarak “Davranış Notu İşlemleri” ekranına geçiş yapılır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır -2-1
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır -2-1

Daha sonra Şekil 2-2’de görüldüğü gibi sol üst köşede bulunan “Listele” butonuna tıklanır ve E-Okul sisteminde seçmiş olduğunuz sınıf listesi “Davranış Notu İşlemleri” ekranına aktarılır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 2-2
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 2-2

Şekil 2-3’te görüldüğü gibi sınıf listesi ile birlikte E-Okul sisteminde bulunan Davranış Notu maddeleri de tabloya aktarılır. Ayrıca Adı-Soyadı sütunun yanında “Toplam Not” başlıklı sütun bulunmaktadır. Her öğrenci için 10 Davranış Kriterine ayrı ayrı not vermek yerine Şekil 2-3’teki gibi sadece “Toplam Not” alanı doldurulur. “Toplam Not” 10 ile 50 arasında girilmezse not dağıtımı sırasında dikkate alınmayacağı uyarı şeklinde belirtilir. Girilen “Toplam Not”ların Davranış Kriterlerine dağıtımı için Şekil 2-3’te görüldüğü gibi üst kısımda bulunan “NOTLARI DAĞIT” butonuna tıklanır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 2-3
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 2-3

“Notları Dağıt” butonuna tıkladıktan sonra e-okul öğretmen girişi ekranında her öğrenci için verilen toplam notlar programın sağladığı not dağıtım sistemine göre 10 adet olan Davranış Kriterlerine Şekil 2-4’teki gibi dağıtılır. 10 ile 50 arasında olmayan “Toplam Not”lar için not dağıtımı yapılmaz.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 2-4
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 2-4

Ayrıca “Davranış Notu Giriş” ekranında sağ üst kısımda 9 adet buton bulunmaktadır. Bu butonlara tıklandığında, butonun üzerinde yazan rakam veya rakamlar; listelenen sınıftaki tüm öğrencilerin davranış notu kriterlerine rastgele dağıtılır. Bununla birlikte oluşan toplam notlar da “Toplam Not” alanına otomatik olarak yazılır.

Notlar dağıtıldıktan sonra Şekil 2-4’te gösterilen  “Onayla” butonuna tıklanır ve tablodaki bütün veriler, yani her öğrenciye ait 10 adet davranış notu saklanır. “Onayla” butonuna basıldığında bu ekrandaki işlemler bittiği için ekran otomatik olarak kapanır ve E-Okul sisteminin açık olduğu ekranda işlemlere devam edilir.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 2-5
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 2-5

Sıradaki işlem kaydedilen notların E-Okul sistemine aktarılmasıdır. Bu aktarım işlemi çok basit bir şekilde Şekil 2-5’te belirtilen “Notları Aktar” butonuna tıklanarak yapılır. Bu butona tıklandığı anda Davranış Notlarının belirlendiği ekranda kaydedilen tüm notlar Şekil 2-6’da görüldüğü gibi E-Okul sistemindeki kutucuklara aktarılır. Size ise sadece onaylamak kalır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 2-6
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 2-6

Programın sağladığı yararlardan biri de burada ortaya çıkmaktadır. Notlar programda oturumu kapatana kadar saklandığı için E-Okul sisteminde onaylama işleminde doğacak hatalar yüzünden tekrar tekrar davranış notlarını girmek zorunda kalmadan, sadece “Notları Aktar” butonu tıklanarak daha önce belirlenmiş notlar E-Okul sistemindeki kutucuklara aktarılır. Ayrıca bir öğretmenin branş dersine girdiği bir sınıfın aynı zamanda rehber öğretmeni olması durumunda da notları programın arka planda saklaması işe yarayacaktır. Branş dersi için davranış notları aktarıldıktan sonra “Rehberlik Sosyal Etkinlikler” dersi seçilip sınıf listelendikten sonra, tekrar “Notları Aktar” butonuna tıklandığında branş dersi için verilen davranış notlarının tamamen aynısı “Rehberlik Sosyal Etkinlikler” dersi için de verilmiş olur.

3)    Performans Notu Girişi

Performans Notu İşlemleri için öncelikle performans değerlendirme formunun hazırlanacağı sınıf E-Okul sistemindeki Davranış Notu Girişi veya Hızlı Ders Notu Girişi menüsünden listelenir. Daha sonra “Performans Notu Girişi” sekmesine geçilerek Şekil 3-1’de gösterilen “Boş Liste Oluştur” butonuna tıklanır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 3-1
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 3-1

Butona tıklandıktan sonra Şekil 3-2’deki gibi boş liste oluşturulur. Bu boş listenin çıktısı alındığında dikey olarak bir sayfayı dolduracak biçimde tablo oluşturulur. Çıktı alma işlemi bu bölümün sonunda anlatılacaktır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 3-3
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 3-3

Boş liste ekrandayken veya “Performans Notu Girişi” sekmesine yeni geçildiğinde sınıf listesini görüntülemek için Şekil 3-3’de gösterilen “Listeyi Getir” butonuna tıklanır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 3-4
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 3-4

Butona tıklandıktan sonra Şekil 3-4’te görüldüğü gibi sınıf listesi ve performans kriterleri bilgilerini içeren tablo ekrana getirilir.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 3-5
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 3-5

Daha sonra Şekil 3-5’teki gibi “Alınan Not” alanına her öğrenci için 0 ile 100 arası bir puan yazılıp “Notları Dağıt” butonuna tıklanır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 3-6
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 3-6

Not dağıtım işlemi, programın belirlediği not dağıtım sistemine göre yapılarak Şekil 3-6’daki gibi ekranda gösterilir ve yazıcıdan çıktı almak için belirtilen “Yazdır” butonuna tıklanır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 3-7
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 3-7

“Yazdır” butonuna tıklandıktan sonra Şekil 3-7’deki gibi yazıcı seçme ekranı çıkar ve istenilen yazıcı seçilip yazdırma komutu verilerek ekrandaki tablonun çıktısı 1 sayfa olarak çıkartılır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 3-8
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 3-8

Ayrıca verilen toplam notlar aşağıdaki resimde gösterilen “Notları E-Okula Aktar” butonuyla E-Okula aktarılır. “Notları E-Okuldan Çek” butonu ile de E-Okula daha önce girilmiş performans notları ekrandaki forma aktarılır. Bu işlemler yapılırken ilk sekmede E-Okuldan notların aktarılacağı veya çekileceği ilgili bölüm açılmalıdır. Notları aktarma ve çekme işlemlerinde butonların yanındaki listeden kaçıncı performans notu olduğu seçilebilir.

4)    Proje Notu Girişi

“Proje Notu Girişi” sekmesi 2. bölümde anlatılan “Performans Notu Girişi” sekmesiyle birebir aynı olup, sadece kriter isimleri farklıdır. Yapılan tüm işlemler “Performans Notu Girişi” bölümündeki işlemler ile aynıdır.

5)    Sınav Notu Girişi

Akıllı Giriş Sistemi ile e-okul öğretmen girişi ekranında  Sınav Notu İşlemleri artık çok kolay. Özellikle Görsel Sanatlar, Müzik, Teknoloji Tasarım ve Beden Eğitimi öğretmenlerinin Sınav Notu için yaptığı işlemler artık Akıllı Giriş Sistemi ile saniyeler içinde tamamlanıyor. Yapmanız gereken tek şey bir kaç fare tıklaması. Akıllı Giriş Sistemi sayesinde sınıf listesini E-Okul üzerinden çekip her öğrenci için sadece Toplam Notu girerek notların sizin belirleyeceğiniz kriterlere dağıtımı yapılır. Ayrıca verilen bu Toplan Notlar sadece tek tıklamayla E-Okul’da Hızlı Ders Notu Girişi menüsündeki Sınav Notu giriş alanlarına aktarılır. Verilen notlar E-Okula aktarıldığı gibi tam tersi işlemi yapmak da mümkün. Daha önce E-Okulda kayıtlı Sınav Notları programdaki forma öğrenci listesiyle birlikte aktarılarak çıktı alınması sağlanır. Kullanımı Performans ve Proje Notu Girişi ile tamamen aynıdır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 5-1
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 5-1

6)    Kriter Belirleme

Performans ve Proje Notu işlemleri için programın belirlediği 10 adet kriter kullanılabildiği gibi, kullanıcının belirleyeceği 5’er adet Performans ve Proje Kriteri de kullanılabilir. Bu kriterleri belirleme işlemi Şekil 6-1’de gösterilen “Kriter Belirleme” sekmesinden yapılır. Performans ve Proje Notu Girişi sekmelerinde bulunan “Kriterlerimi Kullan” onay kutucu işaretlendiğinde daha önceden belirlenmiş kayıtlı kriterler kullanılır. “Kriterlerimi Kullan” onay kutucuğu işaretlenerek yapılacak işlemler bu bölümün sonunda anlatılacaktır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 6-2
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 6-2

Ekranın sol tarafında “Performans Kriterleri Belirleme” bölümü sağ tarafında ise “Proje Kriterleri Belirleme” bölümü bulunmaktadır. İki bölüm birbirinden bağımsız olarak çalışmaktadır. Belirlenecek Performans veya Proje Kriterleri ve Puanları girilerek Şekil 6-2’deki gibi “Kaydet” butonuna tıklanır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 6-2
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 6-2

Hem Performans hem de Proje kriterlerini doldurup ikisini de kaydetmek için iki bölümde de bulunan “Kaydet” butonlarına Şekil 6-3’teki gibi ayrı ayrı tıklanır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 6-3
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 6-3

Kriter kayıt işlemi tamamlandıktan sonra program kapatılıp tekrar açılsa bile kriterler kullanılabilir. Kayıtlı kriterleri görebilmek için Şekil 6-4’te belirtildiği gibi “Kriterlerimi Getir” butonu tıklanır ve daha önceden kaydedilmiş kriterler görülebilir. Görüntülenen bu kriterler üzerinde değişiklik yapılıp tekrar kayıt işlemi gerçekleştirilebilir.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 6-4
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 6-4

Performans ve Proje sekmelerinde bu kriterlerin kullanılabilmesi için Şekil 6-5’te belirtilen “Kriterlerimi Kullan” onay kutucuğu işaretlenir ve daha sonra “Performans Notu Girişi” bölümünde anlatılan işlemler sırasıyla uygulanır.

e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 6-5
e-Okul öğretmen Girişi Nasıl Kullanılır 6-5

e-okul öğretmen girişi ve e-okul öğrenci giriş sistemi

e-okul öğretmen girişi ve e-okul öğrenci giriş sistemi MEB tarafından sağlanan bir hizmettir. e-okul öğrenci girişi nasıl kullanılır ? sayfasınadan e-okul öğrenci giriş sistemine ulaşabilirsiniz.

About admin

Sorunuzu sorun biz cevaplayalım...

%d blogcu bunu beğendi: