Breaking News
Home / Banka Dosya Masrafı Geri Alma - İade / Konut Kredisi Yapılandırma – Refinansman [ 2017 – Güncel ]

Konut Kredisi Yapılandırma – Refinansman [ 2017 – Güncel ]

Konut Kredisi Yapılandırma – Refinansman [ 2017 – Güncel ]

konut kredisi yapılandırma - refinansman
konut kredisi yapılandırma – refinansman

2017 yılı en güncel konut kredisi yapılandırma – refinansman bilgiler, banka personelleri tarafından sizlere sunulmaktadır. Sizde 10 Ağustos 2016 tarihinden önce konut kredisi kullanmış iseniz, maalesef ki şu an için yüksek faizli ev kredisi ödemektesiniz.

Bankalarımıza gelen en güncel bilgiler burada paylaşılmakta olup, en alt kısımdaki yorum kısmına sorularınızı sorarak banka personellerimiz tarafından sorularına cevap verilmeye çalışılmaktadır.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yeniden Konut Kredisi Yapılandırma Tarihi

Öncelikle 10 Ağustos 2016 tarihi, Yeniden Konut Kredisi Yapılandırma için önem arz etmektedir.   10 Ağustos 2016 tarihinde Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan tarafından Kamu ve Özel Sektör Bankalarına yaptığı  “Özetle çağrı: Ben diyorum ki konut alımlarında özellikle devlet ve özel sektör bankaları lütfen şu faiz oranlarını yıllık şöyle 9’a doğru çekiversinler. Ya kaybetmezsiniz ya. ” çağrının ardından Başbakanımız Binali Yıldırım Bey’de bir çağrı daha yaparak bankalar üzerindeki konut kredisi faizinin indirilmesi yönündeki baskı arttırdı. Ardından BDDK Başkanı Akben bu konu konuşulabilir açıklaması hükumetin çağrısına uyularak bir faiz indirimi olabileceği sinyali verildi. Tüm bunların ardından Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranlarını % 0,80’e kadar çekerek konut kredilerinde indirime gidilebileceğini gösterdi. Diğer kamu bankaları da devreye girerek indirime gidilmeye başlandı. Bunun karşısında isteksiz de olsa özel sektör bankalarıda indirime gitmek zorunda kaldılar. 

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Konut Kredisi Yapılandırma Belirsizliği

Konut kredilerinde düşük faiz indirimi bu şekilde güzelce başlamışken Konut Kredisi Yapılandırma Belirsizliği meydana çıktı. Yani ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara düşük faizli konut kredisi ışığı yandı. Ayrıca yeni bir ev sahibi olmak isteyen vatandaş ev alma umudu doğmuşken bunun yanında 10 Ağustos 2016 tarihinden önce konut kredi çeken tüketicilerde ise daha düşük faizli olarak konut kredisi yeniden yapılandırma umudu doğdu. Çünkü  faiz oranı % 1,10 ile çekilen bir konut kredisi % 0,8 ile kullanılırsa yüzde 30′ a yakın daha az faiz ödemesi yapılmaktadır. Düşük faizli konut kredisi hem ev alacaklar için bir heyecan yaratmışken hem de mevcut durumda yüksek değerde konut kredisi faizi ödeyen tüketiciler refinansman – konut kredisi yeniden yapılandırma için bir umut yarattı.

Yukarıda anlatılan durumun birinci ayağı düşük faizli konut kredisi yeni ev alacaklar için uygulanmakta iken ikinci kısım olan yüksek faiz oranlarından konut kredisi kullanan vatandaşlarımız (10 Ağustos 2016 tarihinden önce kredi konut kredisi kullanan tüketiciler) için ise uygulanmamaktadır.  Refinansman için bankaya giden tüketicilere düşük faizli konut kredisi sadece yeni ev alacaklara uygulanmaktadır. Hali hazırda mevcut ev kredisi taksidi ödeyen tüketicilere indirim yapılmamaktadır, yapılacaksa dahi yine yüksek faiz oranlarda refinansman oranları söylenmektedir. Şunu belirtmek gerekir ki Bankalara bu durum için gönderilen resmi bir yazı da olmamasına rağmen düşük faizli konut kredisi yapılandırma işlemi yapmamaktadırlar.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

KONUT FİNANSMANI SÖZLEŞMELERİ YÖNETMELİĞİ 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği incelendiği zaman yapılan bu işlemin yasal bir dayanağı da olmadığı acıkça gözükmektedir. Bununla birlikte KONUT FİNANSMANI SÖZLEŞMELERİ YÖNETMELİĞİ Madde 12 ‘ göre tüketicinin kredi faiz oranlarında değişiklik yapılması durumunda konut kredisi yapılandırma hakkı bulunmaktadır. Yönetmeliği ayrıntılı incelemek için resmi gazetenin konut kredisi yapılandırması yönetmeliğine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği Yönetmelik 12. Madde

Yeniden finansman;

MADDE 12 – (1) Konut finansmanı kuruluşu ve tüketicinin mutabakatı ile konut finansmanı sözleşmesinde;

a) Kredi faiz oranında değişiklik yapılması,

b) Kredinin vadesinde değişiklik yapılması,

c) Konut finansmanı sözleşmesinde belirtilen faiz türünde değişiklik yapılması,

ç) Aynı konut teminat gösterilerek birden fazla konut finansmanı sözleşmesi kurulmuşsa bunların tek bir konut finansmanı sözleşmesi ile birleştirilmesi,

d) Kredinin para biriminde değişiklik yapılması,

hususlarından en az birinin gerçekleşmesi halinde yeniden finansman söz konusu olur.

şeklindeki yönetmeliğe göre a) bendindeki “Kredi faiz oranında değişiklik yapılması ” neticesinde faiz indirimine gidildiği için mevcut tüketicilerinde konut kredisi yapılandırma yaparak düşük faizli ev kredisi kullanma hakkı doğmakta, en uygun konut kredisi hangisi ise onu ödemesi gerekmektedir.

Düşük Faizli Konut Kredisi Yapılandırması için Yapılacak Adımlar

Düşük Faizli Konut Kredisi Yapılandırması şu an için yapılamamakla birlikte yasal olarak hakkınızı arayabilmektesiniz .

 1. Kredi çektiğiniz bankaya başvurunuz ve konut kredinizi yeniden düşük faizli refinansman yapmak istediğinizi belirtiniz
 2. Size verilen olumsuz cevabı yazılı olarak talep ediniz.
 3. Size verilen yazılı talep ile Bağlı olduğunuz Tüketici Mahkemesine gidiniz

not: Bankaya gittiğinizde Bireysel Kredi’de çalışan arkadaşların size vereceği olumsuz cevaba hazır olarak gidiniz. Çünkü şu an için onlara da resmi bir yazı gelmemekle birlikte yapılacak bu işlem bankalarında işine gelmemektedir.

About admin

Check Also

Dosya Masrafı Geri Alma – Dosya Masrafı iadesi (2017 – Güncel )

 Dosya Masrafı Geri Alma (2017 – Güncel ) Banka dosya masrafı geri alma için bilinmesi gerekenler ve dosya …

10 comments

 1. HALİL İBRAHİM KILIÇ

  Merhabalar ,
  % 70 ENGELLİ BİR BİREYİM.Polatlı HALK BANKASI ŞUBE sinden 10 yıllık konut kredisi çektim , yapılandırmak için gittiğimde sürekli olumsuz yanıt verip hatta (bir daha bu konu hakkında uğramayın) gibi karşılık veriyorlar.
  Konu hakkında ne yapabilirim ? yardımcı olursanız sevinirim.

 2. KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA, REFİNANSMAN VE TRANSFER MAĞDURLARI =>ARKADAŞLAR BU SAYFA ALTINDA BULUŞMAKTA, BİRLİK OLMAKTA FAYDA OLACAKTIR. URL’İMİZ (https://www.facebook.com/groups/438374003222145/)

 3. merhaba sinem hanım ben ziraat bankasına gitim yapılandırma yapamayız diyolar
  dilekçe yazdım ben nere vereyim diye almadılar
  yazılı istedim yapılandırma yapamacaklarını vermediler
  ne yapacayım

 4. merhaba,
  ziraat bankasından 2016 temmuz ayında konut kredi kullandım yapılandırma nasıl yapılıyor konu hakkında desteğinizi rica ederim.

 5. iyi günler sinem hanım.yaklaşık 11 ay önce ziraat bankasından 135000 tl konut kredisi kullandım 1,09 oran ile.Banka faizleri düşünce bankadaki bireysel kredideki arkadaşla görüştüm.merkeze mail atacağını söyledi.Görüşmüş arkadaş ve olumsuz yanıt almış olumsuz derken 1,09 ile yapılandırma yapılabileceğini söylemişler.Şuan 0,88 ile konut kredisi veriyor ziraat bankası bende haliyle yapılandırmak istemiştim.Sonuç ziraat bankasında olumsuz olunca başka bankalarla görüştüm ve akbank 0,89 dan yapılandırma yapacağını söyledi.Bunun üzerine tekrar ziraattaki arkadaşa gittim ve bakın akbank 0,89 la yapılandırma yaparım diyor siz neden yapmıyorsunuz dedim ve telefonla birileriyle görüştü arkadaş.YİNE SONUÇ OLUMSUZ OLDU.Görüştüm akbank ile ve bir sürü masraf çıkardı(borcu kapatma % 2,5 ,avukat masrafı,sigorta,ekspertiz ücreti falan 5000 TL den fazla tutuyor..) çok fazla karım olmadığını gördüm.(1400 tl ) ziraat bankasına mail attım ama aynı bu şekilde onlar da olumsuz cevap verdiler..NE YAPMALIYIM?? Düşmesini mi bekleyeyim yapılandırma faizinin yada tüketici mahkemesine mi başvuru yapayım yoksa başka bir çözüm yolu var mıdır??? şimdiden teşekkürler yardımlarınız için..

  • Merhabalar Sayın Ahmet Bey,

   Evet dedikleriniz hepsi doğrudur. Akbank şu an için 0,89 civarında uygun bir yapılandırma hizmeti sunmaktadır. Konut kredisi yapılandırmak için şu an Akbank en ideal banka olarak gözükmektedir. Ancak Yine dedikleriniz doğru Ziraat Bankasında uygun fiyata malesef yeniden yapılandırma imkanı şimdilik gözükmemektedir.

   Ziraat’deki 135 bin tl borcunuzu kapatmanız durumunda yüzde 2.5 (yaklaşık 3.300 tl ) erken kapatma cezası veriyor. bu da refinansman sonucunda kapanacağınız 3-5 binl ralık karı götürüyor. ve yeniden akbankdan kredi çekeceğiniz için yeniden dosya masrafı, hayat sigortası,eksper ücreti vs. yeniden ödemek zorunda kalıyorsunuz.

   Kesinlikle haklı olduğunuzu düşünmekle birlikte malesef burda yapabilecek bir durumuz yok, tek çıkar yol Ziraat bankasının yeniden yapılandırma için fiyatı aşağı çekmesi ve erken ödeme indirimi denen saçma kesintinin kaldırılmasıdır.

   Erken Ödeme cezası, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınnın KONUT FİNANSMANI SÖZLEŞMELERİ YÖNETMELİĞİ’ne aşağdaki gibi belirlenmiştir.

   Erken ödeme tazminatı, tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen anapara tutarının kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez.

   ayrıntılı bilgi için resmi gazetenin 11.Maddesinin 4. fıkrasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
   Üzülerek özetle söylemem gerekir ki şu an için yapılacak bir şey yok Ziraat bankasının faizlerini düşürmesini beklemekten başka.

   Teşekkür ederiz, iyi günler dileriz

 6. Sinem hanım bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim

 7. yapılandırma olmuyor mu şimdi ?

  • Merhabalar Sayın Ali Bey,

   Şu an için Konut Kredisi Yapılandırma ile ilgili olarak bankalara gelen resmi bir yazı bulunmamakla birlikte kredi çektiğiniz şubedeki bireysel kredideki arkadaşlarımız ile görüşün. Durumunuzu anlatın. Düşük faizli refinansman talp edin.

   iyi güler dileriz.

Sorunuzu sorun biz cevaplayalım...

%d blogcu bunu beğendi: