Breaking News
Home / e-Devlet KYK Borç Sorgulama / 2015-2016 KYK Burs Sonuçları Öğrenme Sorgulama

2015-2016 KYK Burs Sonuçları Öğrenme Sorgulama

2015-2016 KYK Burs Sonuçları Öğrenme Sorgulama Başvuru Yapma

2015-2016 KYK Burs Sonuçları açıklandı. Tüm üniversite öğrencilerinin merakla beklediği  Öğrenim Burs Başvurusu sonuçları 24 Aralık 2015 Perşembe günü Kredi Yurtlar Kurumu’nun (KYK) resmi web sitesinden ilan edildi. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, 2015-2016 Eğitim – Öğretim burs/kredi ödeneğini aylık 330 tl’den 400 tl’ye çıkarmış bulunmaktadır. 2015-2016 Öğretim yılı burs/kredi başvuru sonucunuzu KYK’nin sitesinden sorgulanabilmektedir.  Aşağıda KYK burs sonuçları sorgulama işlemi nasıl yapılır ? adım adım anlatılmaktadır.

KYK Katkı kredisi ya da bursları ile ilgili olarak öğrenmek istediğiniz her şeyi yazının altındaki yorum kısmına sorunuzu sorabilirsiniz.

Adım Adım KYK Burs Sonuçları Sorgulama

2015-2016 Öğretim yılı burs/kredi başvuru sonucunu öğrenmek için KYK’nin Burs/Kredi sorgulama sayfasına giriş yapılması gerekmektedir.

1-) Aşağıdaki resme ya da buraya tıklayarak KYK’nin Kredi/burs sonucu sorgulama sayfasına giriş yapınız.

KYK burs sonuçları sorgulama giriş ekranı
KYK burs sonuçları sorgulama giriş ekranı

2) kyk burs başvurusu sonuçları sayfasında ilgili yerleri doldurunuz.

Aşağıda örnek olarak nasıl doldurulduğu anlatılmaktadır.

1)  ile gösterilen kısma 11 haneli ” TC kimlik numarınızı “ giriniz.

2) ile gösterilen kısma Kimliğinizin arka yüzünde yazan ” Cilt No’yu “ yazınız.

3) ile gösterilen kısma Kimliğinizin arka yüzünde yazan “Aile Sıra No’yu “ yazınız.

4) Kimliğinizin arka yüzünde yazan Sıra No’yu “ yazınız.

5) Açılan ekranınızda gözüken 4 Haneli Güvenlik kodunu giriniz.

6) Son olarak da ” Sorgula” düğmesini tıklayarak kredi / burs sonucunu sorgulayınız.

KYK burs-kredi sorgulama kimlik bilgileri doldurma ekranı
KYK burs-kredi sorgulama kimlik bilgileri doldurma ekranı

3) Yukarıdaki bilgileri doğru doldurmuş iseniz aşağıda örnek olarak gösterilen gibi Kredi Burs sonuç ekranı açılacaktır. 2015 – 2016 eğitim öğretim yılı burs kredi başvuru sonucu ekranı örneği aşağıda gösterilmektedir.

Öğrenim Bursu kazanmış iseniz aşağıdaki resimde de gösterildiği gibi;

” Sonuç: Burs Kazandınız ” yazacaktır. Öğrenim bursu kazandığınız için aldığınız parayı geri ödemezsiniz ve 4 yıl boyunca alttan 3’den fazla ders bırakmadığınız sürece devamlı olarak bursunuzu alırsınız.

” Sonuç: Kredi Kazandınız ” yazıyor ise Öğrenim kredisi kazanmışsınızdır. Öğrenim gördüğünüz süre boyunca kredi alırsınız okul bittikten 2 yıl sonra ödemeye başlamanız gerekmektedir.

2015 - 2016 eğitim öğretim yılı burs kredi başvuru sonucu
2015 – 2016 eğitim öğretim yılı burs kredi başvuru sonucu

UYARI: kredi ya da burs almak istiyorsanız hangisi çıkmış ise  e-devlet şifreniz ile e-devlet sitesine girerek onaylamanız kredi /burs almak istediğinizi onaylamanız gerekmektedir. Bu onaylama işleminin adım adım nasıl yapıldığını öğrenmek için burayı tıklayınız. Eğer 31 aralık 2015 tarihine kadar onaylamaz iseniz kredi ya da burs almak istemediğinizi kabul etmiş sayılırsınız.

E-devlet KYK Burs Sonuçları ve Başvuru İşlemleri

Kazanmış olduğunuz Burs veya Öğrenim Kredisini alabilmeniz için PTT’den alınacak E-Devlet şifreniz ile https://www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden Kurumumuz linkine ulaşmanız, link içeriğinde Taahhütname ile ilgili olan menüye girerek, taahhütnameyi dikkatlice okuyup kabul ettiğinizi belirtir kabul bildiriminizi 31 Ocak 2016 tarihine kadar onaylamanız, şahsi bilgilerinizde bir eksiklik var ise kurumumuza bildirmeniz gerekmektedir.

Kazanmış olduğunuz Burs veya Öğrenim Kredisini almak istemiyor iseniz öncelikle onay işlemini yapmamanız, taahhütname tanzim ve kabul süresi içinde sistem üzerinden iptal etmeniz, belirtilen süre içerisinde iptal işlemini yapmadı iseniz tahsis edilen burs veya öğrenim kredisini almak istemediğinizi belirten dilekçeyi, kurumumuzun Söğütözü Mahallesi 2176. Sokak No:25 06250 Çankaya/ANKARA adresine ivedilikle göndermeniz gerekmektedir.

About admin

Sorunuzu sorun biz cevaplayalım...

%d blogcu bunu beğendi: